W Polsce pracuje coraz więcej lekarzy spoza UE, dyrektorzy szpitali zadowoleni

Autor: prawo.pl, RZ/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2020 10:28

Dyrektorzy szpitali chwalą pracę lekarzy spoza Unii Europejskiej, którzy już pracują w naszych placówkach. W sytuacji, kiedy coraz trudniej o kadry, czekają z niecierpliwością na nowe przepisy mające ułatwić zatrudnianie lekarzy cudzoziemców i nostryfikację ich dyplomów,

Fot. GUMed (zdjęcie ilustracyjne)

Samorząd lekarski oponuje przeciwko rozwiązaniu  jakie zaproponował resort zdrowia w tym zakresie. Naczelna Rada Lekarska negatywnie odniosła się do projektowanych zmian w kwestii uproszczonego trybu zatrudniania lekarzy spoza UE. Jeżeli jednak takie rozwiązanie miałoby zaistnieć w porządku prawnym, w ocenie samorządu lekarskiego absolutnie niezbędna jest jego modyfikacja.

Czytaj także: NRL - doprecyzujmy proces uznawania kwalifikacji zawodowych lekarzy

- Należy doprecyzować, że ubiegającą się o prawo wykonywania zawodu powinna być osoba, która posiada dyplom lekarza bądź lekarza dentysty uzyskany po ukończeniu co najmniej 5-letnich studiów. Tego typu uzupełnienie zostało wprowadzone już w przypadku warunków wymaganych do ubiegania się o egzamin weryfikacyjny. Należałoby to doprecyzować, ponieważ może się zdarzyć, że gdzieś na świecie są studia krótsze, a jest to warunek brzegowy i powinniśmy wymagać, żeby to były studia pięcioletnie - argumentował na posiedzeniu podkomisji mecenas Wojciech Idaszak, radca prawny NIL.

Dyrektorzy szpitali, którzy borykają się z kłopotami kadrowymi w obsadzie personelu lekarskiego nie mają takich obaw. Chwalą pracę lekarzy przybyłych zza naszej wschodniej granicy, którzy już pracują w polskich placówkach medycznych.

Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że prawo do wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty na terytorium Polski posiadało na koniec 2019 roku 1823 obcokrajowców. Najwięcej cudzoziemców pochodziło z Ukrainy - 547 osób, Białorusi - 306 osób, Niemiec - 140 osób, Republiki Litewskiej - 66 osób, Rosji - 65 osób i USA - 50 osób.

We wtorek (25 lutego), podczas sejmowej podkomisji zdrowia ds. noweli ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, propozycja samorządu lekarskiego co do tego, aby wprowadzić obostrzenie w podejmowaniu pracy przez lekarzy nieunijnych w Polsce została odrzucona.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum