W Krośnie powstanie Centrum Symulacji Medycznej ze środków UE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 lutego 2018 14:42

Centrum Symulacji Medycznej powstanie w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie. Studenci pielęgniarstwa będą się kształcić na specjalnych symulatorach naśladujących człowieka i jego parametry. Uczelnia otrzymała na ten cel prawie 2,5 mln zł dofinansowania ze środków UE.

FOT. SUM (zdjęcie ilustracyjne)

Powstanie Centrum Symulacji Medycznej zakłada projekt, który realizuje Zakład Pielęgniarstwa PWSZ im. Stanisława Pigonia w Krośnie.

Jak wyjaśniła dr n. med. Renata Rabiasz, szefowa Instytutu Zdrowia i Gospodarki PWSZ w Krośnie, w którym działa Zakład Pielęgniarstwa, symulacja medyczna to nowy dział w edukacji medycznej. Wykorzystuje on wirtualnie kreowaną rzeczywistość i technologie teleinformatyczne do prowadzenia zajęć dydaktycznych w warunkach maksymalnie zbliżonych do realistycznych.

W ramach projektu zostaną kupione specjalne symulatory, które wiernie naśladują człowieka i jego parametry. Mogą np. realistycznie kaszleć, wymiotować sztuczną treścią pokarmową, krwawić sztuczną krwią, pocić się, czy też zmienić szerokość źrenicy oka pod wpływem działania światła.

Z symulatorów studenci pielęgniarstwa krośnieńskiej uczelni oraz kadra naukowo-dydaktyczna będą mogli korzystać od nowego roku akademickiego.

- Nauczyciel może konstruować różne scenariusze, które będą uczyć studenta poprawnego działania np. w przypadku pacjenta z krwawieniem podpajęczynówkowym, pacjenta z kwasicą ketonową w przebiegu cukrzycy, czy pacjenta z tamponadą serca - wymieniała Rabiasz.

Dodała, że wykorzystanie tych symulatorów pozwoli studentom pielęgniarstwa wielokrotnie przećwiczyć, jeszcze na etapie kształcenia, zarówno powszechne jak i rzadkie patologie.

Ważnym aspektem edukacji jest to, że studenci będą mogli praktycznie wykonywać różne procedury inwazyjne na "pacjencie", jednocześnie popełniając błędy i widząc ich konsekwencje, ale w warunkach symulowanych. Po zakończeniu zajęć działania wykonywane przez studentów, ich tok pracy będą omawiane, analizowane, co pozwoli im uzmysłowić, jakie błędy popełnili i umożliwi ich skorygowanie w trakcie kolejnych scenariuszy.

Rabiasz podkreśliła, że nauczanie metodą symulacji medycznej, poprzez ciągłe powtarzanie praktycznych umiejętności oraz ich ocenę i analizę, wpłynie pozytywnie na lepsze przygotowanie do wykonywania zawodu pielęgniarki czy pielęgniarza, a to z kolei wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pacjenta.

- Wdrażana metoda nauczania pomoże wzmocnić kompetencje, które stanowić będą o konkurencyjności absolwentów PWSZ w Krośnie w zakresie bezpieczeństwa i profesjonalizmu wykonywanych usług medycznych - dodała szefowa Instytutu Zdrowia i Gospodarki.

W ramach projektu, którego realizacja potrwa do 31 lipca 2010 roku, oprócz uruchomienia Centrum i zakupu wyposażenia niezbędnego do jego funkcjonowania, zostanie opracowany podręcznik z zakresu symulacji medycznej, zorganizowane sympozjum w zakresie symulacji medycznej oraz wdrożony program standaryzowanych pacjentów.

Otwarcie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej planowane jest na październik 2018, dzięki czemu przyjęci na studia będą mogli rozpocząć kształcenie w nowo wyremontowanych i wyposażonych laboratoriach symulacji.

Realizacja projektu pozwoli polepszyć praktyczne przygotowanie studentów kierunku Pielęgniarstwo do aktywności zawodowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum