W Gdańsku pracują nad nowatorską metodą wykrywania raka

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2010 17:06

Polscy naukowcy podjęli próby diagnozowania nowotworów narządów układu moczowo-płciowego, na podstawie analizy próbek moczu.

Wprowadzenie rutynowych testów diagnozujących raka pozowoliłoby na wcześniejsze wykrycie nowotworu.

Badania nad metodą potrwają jeszcze dwa lata, jednak jeśli okaże się ona skuteczna to umożliwi wykrycie nowotworu, gdy pacjent nie będzie jeszcze wykazywał objawów klinicznych choroby.

– Pobrana próbka moczu od pacjenta będzie badana pod kątem związków chemicznych zwanych nukleozydami. Nukleozydy odzwierciedlają zmiany biochemiczne zachodzące w organizmie. Powstają one z kwasów nukleinowych, co jest szczególnie istotne, bo w przypadku chorób nowotworowych pojawia się błąd w zapisie kwasu nukleinowego. Taki błąd może się przekładać na szerokie zmiany biochemiczne organizmu – wyjaśnia prof. Roman Kaliszan, kierujący zespołem naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dodał, że zmiany te dotyczą nie tylko nadmiaru lub niedoboru jednego związku, ale wielu metabolitów jednocześnie. Naukowcy skoncentrowali się właśnie na nukleozydach, bo są to związki bardzo informatywne, czyli niosą duży ładunek informacji.

Wyjaśnił, że zespół naukowców z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego może badać związki takie jak nukleozydy, dzięki opracowanym tam nowoczesnym metodom oznaczania i wykrywania różnych związków w płynach biologicznych, nawet takich, które bardzo trudno jest oznaczyć. Dane o oznaczonych i zaobserwowanych nukleozydach będą przetwarzane komputerowo.

Na razie naukowcy ograniczyli się do zbadania nowotworów układu moczowo-płciowego. Jednak prof. Kaliszan nie wykluczył, że w przyszłości na podstawie informacji dostarczanych przez nukleozydy zawarte np. w krwi będzie można wyławiać informacje o innych rodzajach nowotworów.

Opracowana metoda umożliwia rozpoznanie osoby chorej zarówno w bardzo zaawansowanym etapie choroby, jak i u osób, które jeszcze nie mają rozpoznanego nowotworu, bo nie występują u nich objawy kliniczne, np. ból czy odnaleziony guz.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum