W Gdańsku chcą, aby Akademia Medyczna stała się uniwersytetem

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 12 września 2008 18:52

Istniejąca od 63 lat Akademia Medyczna w Gdańsku zamierza jeszcze w tym roku akademickim przekształcić się w uniwersytet. Chodzi nie tylko o podniesienie prestiżu uczelni, ale i wyższy poziom kształcenia.

Trzy lata temu weszła w życie ustawa o szkolnictwie wyższym, która określiła hierarchię uczelni w Polsce. Najwyżej stoi w niej właśnie uniwersytet - nazwę tę mogą przyjąć tylko uczelnie wyższe, które mają m.in. określoną liczbę wydziałów, odpowiednią kadrę naukową oraz możliwość nadawania doktoratów. Drugie miejsce zajmują akademie, potem są szkoły wyższe.

Gdybyśmy zostali przy nazwie akademia, spadlibyśmy do drugiej ligi – mówi Gazecie Wyborczej prof. Roman Kaliszan, były rektor AMG, który trzy lata temu rozpoczął starania o przekształcenie akademii w uniwersytet. - Duża uczelnia medyczna na Pomorzu nie może nazywać się tak samo jak znacznie mniejsze, mniej prestiżowe akademie w Słupsku czy Szczecinie. Jeśli nie zmienimy nazwy, będzie wyglądało, że jesteśmy gorsi, nie spełniamy wymogów koniecznych dla uniwersytetów.

Dokumenty aplikacyjne uczelni czekają już na zatwierdzenie przez sejmowe komisje zdrowia i szkolnictwa wyższego, potem zmianę nazwy musi zatwierdzić parlament. Jest szansa, że stanie się to na początku 2009 r.

- Jeśli przejdziemy wszystkie procedury, staniemy się tzw. uniwersytetem przymiotnikowym, czyli Gdańskim Uniwersytetem Medycznym - dodaje profesor Kaliszan. - To już wyższa kategoria wśród uczelni wyższych, jak np. Uniwersytet Jagielloński.

Procedury to - oprócz opinii sejmowych komisji - także weryfikacja dokumentów przez trzydzieści niezależnych instytucji, które ocenią, czy gdańska uczelnia może nazywać się uniwersytetem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum