Uwaga na antybiotyki

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2008 13:00

Firmy produkujące jogurty od lat informują nas dość ogólnikowo, że w naszych jelitach są

Najnowsze doświadczenia przeprowadzone przez Les Dethlefsen i współpracowników miały na celu zbadanie, co zmienia się w ludzkich jelitach ludzi, którzy są leczeni powszechnie stosowanym antybiotykiem o polskiej nazwie Ciprofloxacyna. Lek ten przepisuje się między innymi w terapii bakteryjnych infekcji dróg moczowych, a mechanizm jego działania polega na hamowaniu syntezy bakteryjnego DNA. Dotychczas uważano, że leczenie tym specyfikiem powoduje jedynie nieznaczne zaburzenia w populacji pożytecznych bakterii zamieszkujących ludzkie jelita.

Grupa doktora Davida Relmana zaczęła badania od sporządzenia listy szczepów bakterii obecnych w kale pacjentów leczonych Ciprofloxacyną. Przy pomocy analizy RNA mikrobów naukowcy zbadali różnorodność i mnogość bakterii obecnych w kale, w sumie zidentyfikowali 5600 różnych gatunków i szczepów bakterii.

Dzięki niesamowicie dokładnej i czułej metodzie detekcji RNA, autorzy pracy mogli dokładnie śledzić zmiany w populacji bakterii jelitowych podczas leczenia antybiotykiem i po jego zakończeniu.

Ich wyniki dowiodły, że podczas leczenia około 30 procent populacji gatunków i szczepów bakterii jest poważnie uszkodzonych. Jednocześnie badacze zaobserwowali, że istnieje duża różnorodność w reakcji flory bakteryjnej u poszczególnych pacjentów.

Ponadto, naukowcy odkryli, że po zakończeniu leczenia antybiotykiem, bakterie jelitowe potrzebowały średnio aż 4 tygodni na ponowne odbudowanie swojej populacji i zasiedlenie swojego środowiska. Nawet 6 miesięcy po odstawieniu antybiotyku niektóre rodzaje bakterii nie odbudowały swojej liczebności do stanu sprzed rozpoczęcia leczenia. Co ciekawe, w trakcie trwania badań, żaden z pacjentów nie skarżył się na dolegliwości jelitowe.

Autorzy przypominają, że bakterie wegetujące w jelitach są odpowiedzialne za różne aspekty dotyczące nie tylko odporności organizmu, ale także jego odżywiania i przebiegu naszego metabolizmu. Naukowcy ostrzegają, że należy pamiętać o długoterminowych konsekwencjach stosowania antybiotyków na nasze zdrowie, nawet jeśli negatywne efekty takiego leczenia przebiegają dla pacjentów początkowo niezauważenie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum