Utworzenie wydziału medycznego w Opolu - do kompromisu daleko?
Warunkiem powstania w Opolu wydziału medycznego jest połączenie Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej. Rozmowy uczelni trwają od dawna, ale do kompromisu daleko. PMWSZ zarzuca UO brak akceptacji warunków porozumienia, uniwersytet zaprzecza.

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, dwa lata temu Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego podczas wizyty w Opolu stwierdził, że utworzenie wydziału medycznego [od tego roku akademickiego na UO działa kierunek lekarski] zależy od fuzji Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej. Podnosił, że Opolskie jest zbyt regionem, żeby obok siebie mogły funkcjonować osobno PMWSZ i wydział medyczny na Uniwersytecie Opolskim.
Senat PMWSZ w formie uchwały ustalił kilka koniecznych warunków połączenia uczelni. Wśród nich m.in.: utworzenie niezależnego organizacyjnie Medycznego Kolegium Zawodowego, odrębnie finansowanego z uwzględnieniem nowego algorytmu resortu nauki. Uniwersytet Opolski miał także zagwarantować przejęcie wszystkich pracowników PMWSZ na dotychczasowych warunkach pracy i płacy oraz nie zmieniać ich przez 5 lat zatrudnienia.
Maciej Kochański, rzecznik prasowy UO zaznacza, że senat uczelni jednogłośnie wyraził pozytywną opinię o połączeniu uczelni i przystał na fundamentalne warunki szkoły medycznej. Co zatem poszło nie tak? - pyta Wyborcza.
Prorektor do spraw nauki i rozwoju Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej uważa, że uchwały obu uczelni nie są spójne, a uniwersytet nie zgodził się na wszystkie warunki PMWSZ.
Więcej: www.opole.wyborcza.pl
ZOBACZ KOMENTARZE (0)