Uniwersytet Zielonogórski rozpoczyna kształcenie na kierunku lekarskim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 października 2015 16:25

Uniwersytet Zielonogórski rozpoczął kształcenie na kierunku lekarskim. W poniedziałek (5 października) podczas uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego indeksy odebrali pierwsi studenci tego kierunku.

Uniwersytet Zielonogórski rozpoczyna kształcenie na kierunku lekarskim
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Powołanie nowych kierunków kształcenia pozwoliło nam złagodzić skutki niżu demograficznego. Teraz musimy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić tym kierunkom jak najlepszy rozwój. Na kierunku lekarskim wystąpiliśmy w tym roku o limit 60 studentów na studiach stacjonarnych. W kolejnych latach będziemy występować o jego zwiększenie - mówił podczas inauguracji rektor UZ prof. Tadeusz Kuczyński.

Rektor dodał, że jednym z najpilniejszych zadań będzie przekształcenie szpitala wojewódzkiego w szpital kliniczny. - Chciałbym podkreślić, że cała procedura zostanie przeprowadzona ewolucyjnie, w ścisłej współpracy ze środowiskiem lekarskim, w sposób korzystny i dla szpitala, i dla uniwersytetu - zapewnił Kuczyński.

Dziekanem Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego został prof. Marek Spaczyński. - Nasza baza dydaktyczna opiera się częściowo o szpital, a częściowo o Uniwersytet Zielonogórski. W części mamy też zabezpieczoną kadrę, tzn. na pierwszy rok kształcenia. No i sprzęt - mamy 17 przedmiotów, łącznie z fakultatywnym, i naszym celem jest tak wyposażyć pracownie, żeby przez najbliższe 10 lat mieć spokój. Naszą ambicją jest pozyskanie dobrej opinii dla kierunku  - powiedział prof. Spaczyński.

Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu jest 12. wydziałem w strukturze Uniwersytetu Zielonogórskiego.
W poniedziałek (5 października) odbyło się otwarcie Ośrodka Nauk Medycznych Podstawowych i zmodernizowanego Zakładu Patomorfologii w zielonogórskim szpitalu.

Na terenie lecznicy powstał nowy budynek, który ma służyć przede wszystkim studentom kierunku lekarskiego. Część nowego obiektu zajmuje Ośrodek Nauk Medycznych Podstawowych. Tu odbywać się będą m.in. zajęcia z anatomii prawidłowej i histologii. W gmachu przygotowane są sale wykładowe wyposażone w niezbędny sprzęt.

Druga część budynku to zmodernizowany Zakład Patomorfologii. Ponadto w ramach inwestycji przeprowadzono modernizację zakładu diagnostyki laboratoryjnej i pracowni badań mikrobiologicznych.

Koszt przystosowania szpitala do potrzeb kierunku lekarskiego zamknął się kwocie ok. 23 mln zł; większość pieniędzy pochodzi ze środków unijnych.

Samorząd regionu przeznaczył również 2 mln zł na wynagrodzenia dla kadry i wyposażenie sal dydaktycznych. W przyszłorocznym budżecie województwa na ten cel będą kwota 4 mln zł.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum