KG/Rynek Zdrowia | 25-06-2019 20:40

Uniwersytet Opolski powoła Wydział Lekarski

Senat Uniwersytetu Opolskiego we wtorek (25 czerwca) zdecydował o powołaniu Wydziału Lekarskiego. Do tej pory kierunek lekarski funkcjonował w strukturach Wydziału Przyrodniczo-Technicznego UO, teraz - na bazie Instytutu Medycyny - powstanie samodzielny Wydział Lekarski.

Obecnie studenci medycyny na UO kształcą się na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym. Fot. Archiwum

Jak podaje uczelnia, na konferencji w Sali Plafonowej Collegium Maius we wtorek poinformowano o powołaniu z dniem 1 października 2019 r. Wydziału Lekarskiego.

Na konferencji pojawił się też wątek konsolidacji Uniwersytetu Opolskiego z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową. Dziennikarze pytali Marcina Ociepę, sekretarza stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii o to, czy zostało już podpisane rozporządzenie ministra nauki i szkolnictwa wyższego w tej sprawie.

- Rozporządzenie nie zostało jeszcze podpisane - wyjaśniał Marcin Ociepa. - Konsolidacja to proces złożony, wymagający roztropności. Lepiej podjąć dobrą decyzję nieco później niż szybko decyzję złą. Pamiętajmy, że mówimy o delikatnej materii, jaką jest środowisko akademickie ze swoją specyfiką, dorobkiem, niezależnością. Trzeba to wszystko uszanować - podkreślał minister Ociepa.

Rektor Uniwersytetu Opolskiego Marek Masnyk dodał, że w ostatnich dniach spotkał się w Warszawie z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławem Gowinem; rozmawiał z nim między innymi o planowanej konsolidacji z PMWSZ i o zapewnieniu jej autonomii w ramach, jakie stanowi ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym. Dodał, że wierzy, iż uda się osiągnąć satysfakcjonujący obie strony konsensus.