Uniwersytet Medyczny w Lublinie odwołuje zajęcia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2020 17:42

Odwołane wykłady dla studentów, zawieszone wyjazdy zagraniczne studentów i pracowników - takie zarządzenie wydał we wtorek (10 marca) rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie w związku z koronawirusem.

Fot. materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Andrzej Drop ogłosił we wtorek zarządzenie, w którym zawarte zostały zasady "zapobiegania i przeciwdziałania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 wśród społeczności Uniwersytetu Medycznego w Lublinie". Zarządzenie rektora - opublikowane na stronie internetowej uczelni - obowiązuje do odwołania.

- Nakładamy twarde rygory i ograniczenia, aby w sposób zdecydowany przerwać dalszą transmisję rozprzestrzeniającego się koronawirusa. W zaistniałej sytuacji epidemiologicznej, nie ma ważniejszych zadań niż zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego studentom, pacjentom, pracownikom, słowem - społeczeństwu. Jednym z celów podjętych działań jest przecięcie dróg szerzenia się epidemii, a także zmniejszenie do minimum ryzyka ewentualnego zachorowania - powiedział PAP rzecznik prasowy Uniwersytetu Przyrodniczego dr Włodzimierz Matysiak.

Na mocy zarządzenia rektora odwołane są wykłady dla studentów. Mają być one udostępniane z formie elektronicznej. Ograniczone są też zajęcia kliniczne dla studentów "wymagające jednorazowych środków ochrony indywidualnej w warunkach bloków operacyjnych, OITów itp." Przebieg pozostałych zajęć pozostaje bez zmian.

Rektor zapewnia, że uczelnia dołoży wszelkich starań, aby umożliwić studentom realizację programów nauczania i zaliczanie zajęć w terminach.

Zgodnie z zarządzaniem odwołane są "wszelkie konferencje, imprezy i wydarzenia" organizowane przez uczelnię. Odwołana została m.in. - planowana na 12 marca - promocja doktorów habilitowanych i doktorów. Zawieszone są służbowe wyjazdy zagraniczne oraz udział w konferencjach krajowych pracowników, studentów i doktoratów uniwersytetu. Wstrzymane są przyjazdy gości zagranicznych.

Wstrzymane jest także zakwaterowanie nowych osób w domach studenckich oraz wprowadzony jest zakaz odwiedzin przez gości z zewnątrz.

Zarządzenie rektora nakłada też obowiązek "ograniczenia do minimum bezpośrednich kontaktów pracowników w pracy". Mają oni w miarę możliwości posługiwać się przede wszystkim korespondencją mailową i porozumiewać się telefonicznie.

Pracownicy uczelni, którzy wrócili z rejonów występowania koronawirusa, bądź zachodzi obawa, że mogli się nim zarazić zostali zobowiązani do powiadomienia o tym przełożonych. Będą oni mogli - zgodnie z zarządzeniem - być kierowani do pracy zdalnej, poza miejscem jej stałego wykonywania. 

Renata Chrzanowska, Zbigniew Kopeć

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum