PAP/Rynek Zdrowia | 21-11-2015 18:59

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku będzie współpracował z uczelnią w Szanghaju

Wspólne badania nad nowotworami, wymianę naukowców i studentów, a także rozwój międzynarodowych studiów doktoranckich w Białymstoku zakłada współpraca Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Uniwersytetu w Szanghaju (Chiny).

Współpraca ma dotyczyć przede wszystkim badań nad rakiem płuca Fot. Archiwum RZ

Jak powiedział PAP rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku (UMB) prof. Lech Chyczewski, szanghajska uczelnia jest renomowaną placówką, z którą współpracują uczelnie i naukowcy z całego świata. Współpraca z białostocką uczelnią ma dotyczyć przede wszystkim badań nad rakiem płuca.

Chyczewski przypomniał że Uniwersytet w Szanghaju prowadzi "olbrzymi" ośrodek pulmonologiczny, który zajmuje się tymi nowotworami. Na oddziale jest ponad 1,5 tys. łóżek, podczas gdy na oddziale w szpitalu klinicznym w Białymstoku - 50.

- To porównanie daje wyobrażenie o tym ośrodku wykonującym 300 zabiegów dziennie - dodał rzecznik UMB. wskazał także, iż w Chinach jest największy odsetek ludzi chorujących na raka płuca.

Wspólne badania nad nowotworami mają polegać obecnie przede wszystkim na przesyłaniu do Białegostoku danych zebranych przez Uniwersytet w Szanghaju. Dane te będą analizowane w - oddanym właśnie do użytku - nowoczesnym ośrodku biostatystyki i bioinformatyki na białostockiej uczelni.

Chyczewski wyjaśnił, że podczas badań naukowcy otrzymują bardzo wiele danych chemicznych, biochemicznych i medycznych, które trzeba przeanalizować, a wnioski będą pomocne w diagnozowaniu i leczeniu chorób.

Współpraca dwóch uczelni będzie też polegała na wymianie studentów i naukowców. Będzie to okazja - jak mówił Chyczewski - by rozszerzyć ofertę międzynarodowych studiów doktoranckich. Obecnie na UMB można studiować biostatystykę, która została uruchomiona by kształcić kadry do pracy w ośrodku biostatystyki.

Na razie nie wiadomo, o jakie specjalizacje miałyby się rozszerzyć międzynarodowe studia. Chyczewski wskazał, że lekarze związani z szanghajską uczelnią będą zapraszani do Białegostoku, by tu prowadzić swoje prace naukowe i korzystać z uniwersyteckiego zaplecza.

Białostocka uczelnia liczy też na rozbudowę magisterskich studiów w języku angielskim, z których mogliby skorzystać również Chińczycy. Obecnie na uczelni z tej oferty korzystają studenci z Norwegii, Stanów Zjednoczonych oraz Arabii Saudyjskiej, ale Chińczycy zainteresowani są taką ofertą i zdobywaniem doświadczenia na europejskich uczelniach. Rzecznik dodał, że podobnie jest z chińskimi naukowcami, którzy szukają placówek w Europie do współpracy. W jej ramach mają być też organizowane m.in. seminaria czy wyjazdy polskich naukowców do szanghajskiej uczelni.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zalicza się do wiodących polskich uczelni medycznych. Ma status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego (KNOW). Współpracuje z licznymi uczelniami na świecie m.in. w Turku (Finlandia), Madrycie (Hiszpania), Hamamatsu (Japonia) czy Mannheim (Niemcy).