Uniwersytet Jagielloński: tytuł doktora honoris causa dla prof. Jana Staessena

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 05 października 2009 14:41

Profesorowi Janowi Staessenowi, światowemu ekspertowi w dziedzinie nadciśnienia tętniczego i epidemiologii, nadany zostanie tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uniwersytet Jagielloński: tytuł doktora honoris causa dla prof. Jana Staessena
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Uroczystość odbędzie się w środę (7 października) podczas specjalnego posiedzenia Senatu UJ.

Profesor Jan Staessen związany m.in. z Katolickim Uniwersytetem w Leuven (Belgia). Jest on także profesorem epidemiologii genetycznej w Maastricht w Holandii. Opublikował ponad 700 prac w czasopismach o zasięgu światowym.

Ten znakomity uczony od lat blisko współpracuje z polskim środowiskiem hipertensjologicznym. Współpraca ta rozpoczęła się w 1989 r. od badania Syst-Eur, kiedy po raz pierwszy w badaniach nad nadciśnieniem, obok krajów Europy Zachodniej, do realizacji programu zostały zaproszone kraje postkomunistyczne.

Główne obszary zainteresowania badawcze prof. Jana Staessena obejmują m.in.: randomizowane badania kliniczne (profesor koordynował międzynarodowe wieloośrodkowe badanie Systolic Hypertension In Europe Trial, które zmieniło strategię leczenia nadciśnienia tętniczego w wieku podeszłym), a także meta-analizy badań klinicznych poświęconych chorobom układu krążenia, o których wyniki opierają się aktualne zalecenia postępowania i leczenia nadciśnienia tętniczego.

Dzięki współpracy z profesorem Staessenem ośrodki w Krakowie i w Gdańsku biorą obecnie udział w innowacyjnych projektach badawczych realizowanych w ramach programów ramowych Unii Europejskiej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum