×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Uczelniom będzie łatwiej otwierać nowe kierunki lekarskie? Senat przeciwny zmianom

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia, Senat14 lipca 2023 05:00

Senat przyjął nowelizację Karty Nauczyciela, ale wykreślił z niej zapisy obniżające wymogi stawiane uczelniom, które chcą kształcić przyszłych lekarzy. Teraz przegłosowanymi zmianami zajmie się Sejm.

Uczelniom będzie łatwiej otwierać nowe kierunki lekarskie? Senat przeciwny zmianom
Fot. Tomasz Ozdoba/Kancelaria Senatu on Flickr
  • Zmiany dotyczące otwierania kierunków lekarskich Sejm uchwalił przy okazji nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, ustawy o instytutach badawczych, ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw
  • W art. 13 przewidywała zmiany w Prawie o szkolnictwie wyższym i nauce, w tym ułatwienia dla uczelni przymierzających się do wykładania medycyny. Przepadły jednak w głosowaniu w Senacie 
  • Do przyjęcia ustawy w tym kształcie potrzebna będzie jeszcze bezwzględna większość w Sejmie

Senat za nowelizacją Karty Nauczyciela, ale bez ułatwień dla tworzenia kierunków lekarskich

Senat na posiedzeniu 13 lipca przegłosował nowelizację Karty Nauczyciela, ustawy o instytutach badawczych, ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw. Wykreślił z niej jednak zapisy przewidujące obniżenie wymogów stawianych uczelniom, które chcą kształcić przyszłych lekarzy. 

Proponowane przepisy przewidywały, przypomnijmy, m.in. umożliwienie kształcenia przyszłych lekarzy uczelniom, które dotąd nie spełniały warunków poddania się ewaluacji jakości działalności naukowej, ale kształcą już w zawodach medycznych - np. na kierunku pielęgniarstwo, fizjoterapia czy ratownictwo medyczne i zatrudniają co najmniej 12 nauczycieli akademickich.

W przypadku uczelni akademickich rezygnowały natomiast z wymogu posiadania kategorii A+, A lub B+ w naukach medycznych lub naukach o zdrowiu. Po zmianach wystarczyłoby, że szkoła ma kategorię naukową A+ albo A w co najmniej trzech jakichkolwiek dyscyplinach.

Pomysł rządzących był od początku szeroko komentowany w środowisku medycznym. Skrytykowały go m.in. samorząd lekarski i Konferencja Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM). Stosowną poprawkę, wykreślającą ułatwienia dla otwierania nowych kierunków, zarekomendowała senacka Komisja Zdrowia, a Senat przegłosował ją. Łącznie zmian do ustawy jest 23. 

Ustawa wraz z przyjętymi poprawkami wróci do Sejmu. Ten, przypomnijmy, może je jeszcze odrzucić bezwzględną większością głosów (liczba głosów „za” jest większa niż suma „przeciw” i „wstrzymujących się”), w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Środowisko krytycznie o wrzutkach do nowelizacji Karty Nauczyciela

Zdaniem rektorów uczelni medycznych zaproponowane przez rząd w nowelizacji zmiany przewidywały "zbyt daleko idącą liberalizację wymogu warunkującego otrzymanie pozwolenia na utworzenie studiów lekarskich lub lekarsko-dentystycznych".

Jak zwracał uwagę KRAUM, studenci muszą mieć możliwość bezpośredniego poznania metodologii prowadzenia badań klinicznych oraz rozwoju wartościowej, opartej na wynikach badań naukowych, wiedzy medycznej. Niepokój środowiska wzbudził także fakt, że projektowane zmiany nie były szeroko konsultowane ze środowiskiem akademickim uczelni posiadających wieloletnie doświadczenie w kształceniu lekarzy.

W podobnym tonie wypowiadał się także Damian Patecki, przewodniczący Komisji Kształcenia Naczelnej Rady Lekarskiej. Jego zdaniem "pod przykrywką zmian w ustawach, które bezpośrednio nie dotyczą zawodu lekarza i lekarza dentysty, wprowadza się nowelę stanowiącą zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów" czy wręcz "bezpieczeństwa leczenia w ogóle".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum