Uczelnie medyczne - studia medyczne będą kontraktowane?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2017 08:59

O liczbie przyjętych na niektóre kierunki miałby decydować minister, uwzględniając potrzeby rynku pracy - zakłada projekt Prawo o szkolnictwie wyższym.

Uczelnie medyczne - studia medyczne będą kontraktowane?
Fot. archiwum

Minister miałby określał limity przyjęć na każdy kierunek tzw. regulowany - na zasadach takich, jakie teraz obowiązują w przypadku kierunku lekarskiego - uwzględniając potrzeby rynku pracy.

Autorzy projektu precyzują, że chodzi m.in. o medycynę, prawo, kształcenie nauczycieli czy architekturę. Mogłyby je prowadzić tylko te uczelnie, które otrzymają zgodę ministra.

Lista tych fakultetów ma być krótka. Mają być prowadzone w trybie jednolitych studiów magisterskich oraz kończyć się zewnętrznym egzaminem państwowym.

Takie fakultety - a więc i medycyna - byłyby finansowane z dotacji na działalność dydaktyczną, niezależnie od rodzaju szkoły wyższej, w której są prowadzone (publiczna, niepubliczna).

Dotacja będzie udzielana w drodze konkursu, na zasadzie wieloletniego kontraktu. Te uczelnie, które dostaną środki na studia bezpłatne, nie będą mogły kształcić na tych kierunkach w trybie wieczorowym czy zaocznym, czyli odpłatnie.

Trzy zespoły wyłonione w konkursie przez Ministerstwo Nauki opracowały osobne projekty założeń. Po dyskusji na ich podstawie powstanie ostateczny projekt nowej ustawy, który zostanie zaprezentowany na wrześniowym Narodowym Kongresie Nauki w Krakowie.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum