×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Uczelnie medyczne mogą działać normalnie. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP31 sierpnia 2021 06:55Aktualizacja: 31 sierpnia 2021 06:57

W Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie o przywróceniu standardowych zasad funkcjonowania uczelni. W przypadku większej liczby zakażeń, możliwe będą jednak ograniczenia.

Uczelnie medyczne mogą działać normalnie. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie
Studenci wrócą stacjonarnie na uczelnie medyczne. Fot. Shutterstock
  • W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie uchylające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni medycznych z powodu COVID-19
  • Skutkiem uchylenia jest przywrócenie standardowych zasad obowiązujących na tego typu uczelniach
  • W przypadku zwiększenia liczby przypadków zakażeń koronawirusem, możliwe będzie czasowe wprowadzenie nauczania hybrydowego

Uczelnie medyczne mogą działać normalnie

Chodzi o rozporządzenie uchylające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni medycznych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Rozporządzenie uchyla rozporządzenia ministra zdrowia z 16 października 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni medycznych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID 19.

- Rekomenduje się uchylenie rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 16 października 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania uczelni medycznych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - czytamy w ocenie skutków regulacji na stronach RCL.

Ma to skutkować, jak wskazano, w szczególności "przywróceniem standardowych zasad funkcjonowania uczelni medycznych".

Dodano, że w razie zwiększenia się liczby zachorowań na COVID-19 możliwe będzie ponowne wprowadzenie ograniczeń w funkcjonowaniu uczelni medycznych, w tym m.in. przez kształcenie w trybie hybrydowym, a w skrajnym przypadku również przez powrót do kształcenia zdalnego.

Przypomniano, że na podstawie uchylanego rozporządzenia utrzymano m.in. ograniczenie udziału studentów i doktorantów w zajęciach organizowanych przez uczelnie na ich terenie, wprowadzone uprzednio w 2020 r. Ponadto w związku czasowym ograniczeniem funkcjonowania uczelni medycznych zostały uruchomione szczególne rozwiązania prawne przewidziane ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Ważna informacja dla studentów

Regulacje zawarte m.in. w art. 51b ustawy mają na celu łagodzenie trudności organizacyjnych wynikających z wprowadzonych ograniczeń w funkcjonowaniu m.in. uczelni medycznych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia, "co korzystnie przekłada się na sytuację osób w nich zatrudnionych i kształcących się".

W ocenie autorów regulacji ze względu na istotne oddziaływanie tych rozwiązań na funkcjonowanie polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki "nie powinny one być utrzymywane permanentnie, w warunkach tego niewymagających".

Podkreślono, że obecna sytuacja epidemiczna, w tym zniesienie lub złagodzenie większości obostrzeń wprowadzonych w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID 19, przemawiają za uchyleniem omówionych wyżej rozwiązań prawnych.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 września 2021 roku.

Czytaj: Prezydent o starcie roku szkolnego. "Żadnej nauki w jakichś specjalnych systemach hybrydowych"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze