Uczelnie medyczne inaugurują nowy rok akademicki

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 02 października 2011 14:58

Centralna inauguracja roku akademickiego 2011/2012 uczelni medycznych odbędzie się we wtorek (4 października) na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. W pierwszych dniach października podobne uroczystości zaplanowano we wszystkich uczelniach.

Uczelnie medyczne inaugurują nowy rok akademicki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na Śląskim Uniwersytecie Medycznym wykład inauguracyjny pt.: ”Piękne, niebezpieczne, pożyteczne - o związkach mineralogii z medycyną” wygłosi prof. Janusz Janeczek. W czasie inauguracji zaplanowano promocję doktora honoris causa prof. Władysława Nasiłowskiego, wręczenie nagród ministra zdrowia, a także uroczyste pożegnanie pracowników przechodzących na emeryturę.

Uniwersytet Jagielloński, a wraz z nim Collegium Medicum, już zainaugurował rok akademicki. W sobotę (1 października) wykład inauguracyjny ”Wielkie idee współczesnej medycyny" wygłosił prof. Tomasz Guzik. W uroczystościach wziął udział prezydent  Bronisław Komorowski.

- Wchodząca w życie reforma zwiększa autonomię uczelni, ale też społeczną odpowiedzialność choćby tą związaną z kształtowaniem kierunków studiów w odpowiedzi na realne potrzeby rynku pracy - powiedział do zgromadzonych w Audytorium Maximum Bronisław Komorowski.

Jak podkreślił prezydent, nowy model finansowania nauki i uczelni został oparty na zasadach konkurencyjności, ale także jakości i przejrzystości. - Klucz do sukcesu leży w dalszej rozważnej polityce państwa i w samym środowisku akademickim, które wciąż powinno znajdować wewnętrzną siłę i odwagę wprowadzania koniecznych zmian - dodał Komorowski.

Na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku rozpoczęcie roku akademickiego zaplanowano na 7 października. W programie uroczystości przewidziano wykład prof. Elżbiety Skrzydlewskiej na temat farmacji XXI w. Tytułu Doctor Honoris Causa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku zostanie nadany prof. Idzie Teresie Kinalskiej.

W poniedziałek (3 października) w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbędzie się główna uroczystość inaugurująca rok akademicki. Tego dnia zostanie oficjalnie oddany do użytku nowy budynek UMK - Collegium Humanisticum.

Rok akademicki na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym rozpocznie się 8 października. Uroczystość odbędzie się sali wykładowej Centrum Medycyny Inwazyjnej. - Tegoroczna inauguracja jest dla Uczelni wyjątkowa, gdyż po raz pierwszy i ostatni odbędzie się w nowo wybudowanym szpitalu - zapowiedział na stronie internetowej Uczelni prof. Janusz Moryś, rektor GUMed.

Rektor podkreślił, że to ogromny sukces całej społeczności akademickiej, że w tak krótkim czasie udało się wybudować piękny obiekt. - To świadczy o tym, że jeżeli naprawdę się chce, to można to zrobić i pokazać Europie, że potrafimy budować i pracować. Dziś możemy powiedzieć, że spełniły się marzenia - powiedział Janusz Moryś.

Wykład inauguracyjny na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym zatytułowany “One Medicine” wygłosi prof. Jeremy Bradshaw z Uniwersytetu w Edynburgu.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie inaugurację (3 października w Collegium Maius) połączy z uroczystym otwarciem nowego budynku Collegium Pharmaceuticum. Wykład inauguracyjny prof. Andrzeja Dropa nosi tytuł: ”Od promieni X do obrazowania funkcjonalnego i molekularnego. Radiologia wczoraj i dziś”.

Z kolei Uniwersytet Medyczny w Łodzi rozpocznie uroczystości 7 października (w Auli Centrum Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego).

Rektor i Senat Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zapraszają na inaugurację roku akademickiego 2011/2012 w dniu 5 października (Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). W programie zaplanowano wręczenie Złotego Lauru Akademickiego prof. Marianowi Krawczyńskiemu. Wykład pt.: "Modelowanie mózgu ludzkiego: od atlasów mózgu do nowych koncepcji w medycynie" przygotował prof. Wiesław Nowiński.

Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zaprasza na inaugurację 3 października.

Z kolei Warszawski Uniwersytet Medyczny zaplanował uroczystości w dniu 5 października 2011r., w Auli Centrum Dydaktycznego. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Jan Miodek. Tytuł wystąpienia: ”Medycyna w codziennym językowym obcowaniu”.

"W związku z obchodzonym w tym roku Jubileuszem 200-lecia Nauczania Medycyny Uniwersyteckiej we Wrocławiu, a także ustabilizowaną sytuacją w naszej Uczelni serdecznie zapraszam całą akademicką społeczność, kadrę naukowo-dydaktyczną, studentów i pracowników administracji do uczestnictwa w najważniejszej uczelnianej uroczystości” - czytamy w zaproszeniu rektora zamieszczonym na stronie internetowej Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, w której to uczelni pierwotnie planowano centralną inauguracja roku akademickiego.

Uroczystości odbędą się 4 października w Regionalnym Centrum Turystyki Biznesowej we Wrocławiu (obok Hali Stulecia, dawniej - Hali Ludowej).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze