Uczelnia otwiera studia położnicze. Szpital przyjmie od razu cały rocznik
Uczelnia z Białej Podlaskiej we współpracy ze szpitalem ruszyła z naborem na studia położnicze. Pierwsze zajęcia odbędą się już w marcu 2022 roku. Dyrekcja placówki zapewnia, że za trzy lata cały rocznik zostanie przyjęty do pracy.

- Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej otrzymała zgodę od Ministerstwa Edukacji i Nauki na uruchomienie kierunku położniczego
- Pierwsze przymiarki do tego pomysłu pojawiły się już wiele lat temu, gdy tamtejszy szpital oznajmił władzom uczelni, że będą problemy z kadrą pielęgniarską
- - Już dzisiaj mogę zapewnić, że za trzy lata będziemy w stanie przyjąć cały rocznik – zadeklarował dyrektor placówki cytowany przez Dziennik Wschodni
Czytaj: 22 salowe do zwolnienia. Powodem ma być sytuacja finansowa szpitala
Ministerstwo Zdrowia ogranicza dostęp do amantadyny
Obowiązkowe testy na koronawirusa w zakładach pracy. Kraska podał szczegóły projektu
Nowy kierunek na bialskiej uczelni
Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej uruchomiła nabór na nowo utworzony kierunek z zakresu położnictwa. Jak podaje "Dziennik Wschodni", zajęcia rozpoczną się już w marcu 2022 roku. Zapisały się pierwsze osoby, a realnie uczelnia jest w stanie przyjąć 60 studentów.
Pomysł na utworzenie kierunku pojawił się wiele lat temu, gdy szpital bialski zasygnalizował uczelni, że pojawi się problem z kadrą pielęgniarską.
- Pracuje u nas 700 pielęgniarek, z czego ok. 65 to położne. Siedem z nich ma już prawa emerytalne, a do 2025 roku kolejne 35 takie prawa. Dlatego już dzisiaj mogę zapewnić, że za trzy lata będziemy w stanie przyjąć cały rocznik – wyjaśnił dyrektor szpitala Adam Chodziński.
Sprawdź: Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym
Naukowcy stworzyli mapę wariantów koronawirusa. To genomiczna mapa pandemii
Nowoczesny sprzęt dla studentów
Jak powiedział w rozmowie "DW", rektor uczelni prof. Jerzy Nitychoruk, sale dydaktyczne dla tego kierunku zostały przygotowane w nowym budynku akademika. Natomiast inne pomieszczenia cały czas są wyposażane w nowoczesny sprzęt.
Na PSW - jak podaje "DW" - funkcjonują także inne kierunki okołomedyczne, np. pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, dietetyka oraz fizjoterapia. Są to jedynie studia stacjonarne, a powodem jest 4600 godzin zajęć, jakie muszą odbyć studenci.
"DW" przypomina, że w marcu uczelnia otrzyma nową nazwę i stanie się wówczas Akademią Bialską Nauk Stosowanych. Obecnie kształci się tam 2100 studentów na 18 kierunkach, a 350 studentów pochodzi z innych państw m.in. z Ukrainy i Białorusi.
Przeczytaj: Rektorzy uczelni zawodowych apelują do środowiska medycznego: nie szkalujcie nas
MZ powołał nowy zespół. Ma przygotować reformę kształcenia lekarzy
Kierunki lekarskie na uczelniach zawodowych
Przypomnijmy, 17 listopada przyjęto poprawki Senatu noweli ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw, przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji i Nauki.
W myśl nowelizacji pozwolenie na utworzenie studiów na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym może uzyskać uczelnia, która ma kategorię naukową A+, A albo B+ w dyscyplinie nauki medyczne lub w dyscyplinie nauki o zdrowiu lub prowadzi studia na co najmniej jednym kierunku przygotowującym do wykonywania zawodu i ma kategorię naukową w dyscyplinie nauki medyczne lub w dyscyplinie nauki o zdrowiu.
Jedna z ważniejszych poprawek merytorycznych rozszerza możliwość tworzenia wydziałów lekarskich w uczelniach - w pierwotnym brzmieniu ustawy kształcenie to miało być dopuszczone tylko na uczelniach akademickich. W myśl przyjętych zmian, pod pewnymi warunkami, lekarzy będą kształcić mogły również akademie nauk stosowanych lub uczelnie zawodowe.
Zobacz też: "Zawodówki" dla lekarzy stają się faktem. Sejm przyjął poprawki Senatu
Wiceszef MZ o kształceniu lekarzy: poluzowanie tylko dla uczelni, które już dziś kształcą medyków
Lekarzy nam nie zabraknie, a otwieranie kolejnych uczelni nie ma sensu. Tak twierdzi część ekspertów
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)