Uczelnia otwiera studia położnicze. Szpital przyjmie od razu cały rocznik

Autor: oprac. JKB • Źródło: Dziennik Wschodni, Rynek Zdrowia09 grudnia 2021 13:05

Uczelnia z Białej Podlaskiej we współpracy ze szpitalem ruszyła z naborem na studia położnicze. Pierwsze zajęcia odbędą się już w marcu 2022 roku. Dyrekcja placówki zapewnia, że za trzy lata cały rocznik zostanie przyjęty do pracy.

Uczelnia otwiera studia położnicze. Szpital przyjmie od razu cały rocznik
Położne będą kształcone na uczelni w Białej Podlaskiej. Fot. AdobeStock
  • Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej otrzymała zgodę od Ministerstwa Edukacji i Nauki na uruchomienie kierunku położniczego
  • Pierwsze przymiarki do tego pomysłu pojawiły się już wiele lat temu, gdy tamtejszy szpital oznajmił władzom uczelni, że będą problemy z kadrą pielęgniarską
  • - Już dzisiaj mogę zapewnić, że za trzy lata będziemy w stanie przyjąć cały rocznik – zadeklarował dyrektor placówki cytowany przez Dziennik Wschodni

Czytaj: 22 salowe do zwolnienia. Powodem ma być sytuacja finansowa szpitala

Ministerstwo Zdrowia ogranicza dostęp do amantadyny

Obowiązkowe testy na koronawirusa w zakładach pracy. Kraska podał szczegóły projektu

Nowy kierunek na bialskiej uczelni

Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej uruchomiła nabór na nowo utworzony kierunek z zakresu położnictwa. Jak podaje "Dziennik Wschodni", zajęcia rozpoczną się już w marcu 2022 roku. Zapisały się pierwsze osoby, a realnie uczelnia jest w stanie przyjąć 60 studentów.

Pomysł na utworzenie kierunku pojawił się wiele lat temu, gdy szpital bialski zasygnalizował uczelni, że pojawi się problem z kadrą pielęgniarską.

- Pracuje u nas 700 pielęgniarek, z czego ok. 65 to położne. Siedem z nich ma już prawa emerytalne, a do 2025 roku kolejne 35 takie prawa. Dlatego już dzisiaj mogę zapewnić, że za trzy lata będziemy w stanie przyjąć cały rocznik – wyjaśnił dyrektor szpitala Adam Chodziński.

Sprawdź: Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła projekt ustawy o Funduszu Kompensacyjnym

Naukowcy stworzyli mapę wariantów koronawirusa. To genomiczna mapa pandemii

Nowoczesny sprzęt dla studentów

Jak powiedział w rozmowie "DW", rektor uczelni prof. Jerzy Nitychoruk, sale dydaktyczne dla tego kierunku zostały przygotowane w nowym budynku akademika. Natomiast inne pomieszczenia cały czas są wyposażane w nowoczesny sprzęt.

Na PSW - jak podaje "DW" - funkcjonują także inne kierunki okołomedyczne, np. pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, dietetyka oraz fizjoterapia. Są to jedynie studia stacjonarne, a powodem jest 4600 godzin zajęć, jakie muszą odbyć studenci.

"DW" przypomina, że w marcu uczelnia otrzyma nową nazwę i stanie się wówczas Akademią Bialską Nauk Stosowanych. Obecnie kształci się tam 2100 studentów na 18 kierunkach, a 350 studentów pochodzi z innych państw m.in. z Ukrainy i Białorusi.

Przeczytaj: Rektorzy uczelni zawodowych apelują do środowiska medycznego: nie szkalujcie nas

MZ powołał nowy zespół. Ma przygotować reformę kształcenia lekarzy

Kierunki lekarskie na uczelniach zawodowych

Przypomnijmy, 17 listopada przyjęto poprawki Senatu noweli ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw, przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji i Nauki.

W myśl nowelizacji pozwolenie na utworzenie studiów na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym może uzyskać uczelnia, która ma kategorię naukową A+, A albo B+ w dyscyplinie nauki medyczne lub w dyscyplinie nauki o zdrowiu lub prowadzi studia na co najmniej jednym kierunku przygotowującym do wykonywania zawodu i ma kategorię naukową w dyscyplinie nauki medyczne lub w dyscyplinie nauki o zdrowiu.

Jedna z ważniejszych poprawek merytorycznych rozszerza możliwość tworzenia wydziałów lekarskich w uczelniach - w pierwotnym brzmieniu ustawy kształcenie to miało być dopuszczone tylko na uczelniach akademickich. W myśl przyjętych zmian, pod pewnymi warunkami, lekarzy będą kształcić mogły również akademie nauk stosowanych lub uczelnie zawodowe.

Zobacz też: "Zawodówki" dla lekarzy stają się faktem. Sejm przyjął poprawki Senatu

Wiceszef MZ o kształceniu lekarzy: poluzowanie tylko dla uczelni, które już dziś kształcą medyków

Lekarzy nam nie zabraknie, a otwieranie kolejnych uczelni nie ma sensu. Tak twierdzi część ekspertów

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum