×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Uczelnia kształci już pielęgniarki i fizjoterapeutów. Teraz chce lekarzy

Autor: oprac. JKB • Źródło: Dziennik Wschodni, NIL, Rynek Zdrowia17 lutego 2023 11:00

Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II zamierza złożyć wniosek o uruchomienie kierunku lekarskiego. Obecnie na uczelni są okołomedyczne kierunki, m.in. pielęgniarstwo, ratownictwo i fizjoterapia.

Uczelnia kształci już pielęgniarki i fizjoterapeutów. Teraz chce lekarzy
Kolejna uczelnia chce uruchomić kierunek lekarski. Fot. AdobeStock
  • Na uczelni w Białej Podlaskiej zostanie uruchomiony kierunek lekarski – na razie szykowany jest stosowny wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki, o czym informuje Dziennik Wschodni
  • Uczelnia musi spełnić szereg kryteriów, aby uzyskać zgodę resortu, kluczowa w tym zakresie jest infrastruktura do prowadzenia zajęć i odpowiednio wykwalifikowana kadra
  • Na razie na bialskiej uczelni studenci mogą wybrać pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, dietetykę czy fizjoterapię

Kierunek lekarskiej w Białej Podlaskiej?

Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II ma poważne plany na przyszłość – chce kształcić lekarzy. Jest już w trakcie przygotowywania stosownego wniosku do resortu edukacji.

- Przygotowujemy się do złożenia wniosku o uruchomienie kierunku lekarskiego. Z uwagi na to, że jest to długi i złożony proces, na ten moment, nie mogę nic więcej przekazać – powiedziała cytowana przez Dziennik Wschodni Jowita Grochowiec, dyrektor gabinetu rektora.

Sprawa nie jest jednak prosta, o czym przypomina dziennik, ponieważ uczelnia musi spełnić wiele kryteriów, aby uzyskać tę zgodę. Wśród koniecznych warunków znalazła się m.in. niezbędna infrastruktura do prowadzenia zajęć oraz odpowiednio wykwalifikowana kadra. – Wniosek do ministerstwa składa się nie później niż 6 miesięcy przed planowanym rozpoczęciem prowadzenia studiów – dodała w rozmowie z "DW" Adrianna Całus–Polak, rzeczniczka MEiN.

Wniosek musi być także dokładnie przeanalizowany przez resort pod kątem wymagań formalno-prawnych. W dalszej kolejności zaś kierowany jest do zaopiniowania pod względem merytorycznym przez Polską Komisję Akredytacyjną i ministra zdrowia, wyjaśnia dziennik.

Stanowisko w tej sprawie przedstawiła także Naczelna Rada Lekarska, która nie pochwala pomysłu kształcenia kadr lekarskich poza uniwersytetami. - Kształcenie przyszłych kadr medycznych powinno odbywać się jedynie w warunkach uniwersyteckich, co jest naszym zdaniem zgodne z regulacjami Unii Europejskiej. Wyrażamy obawę, czy forsowane przez rządzących zwiększenie ilości kadr medycznych nie obniży jakości kształcenia - podkreślił Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Uczelnia kształci pielęgniarki i ratowników

Jak przypomina "DW", uczelnia w Białej Podlaskiej kształci studentów na kierunkach okołomedycznych, wśród nich można wymienić m.in. pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne czy fizjoterapię oraz dietetykę. Z kolei od ubiegłego roku Akademia uruchomiła także położnictwo we współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym.

Jeszcze w ubiegłym roku dyrektor szpitala zapewnił, że za 3 lata placówka jest gotowa do zatrudnienia całego pierwszego rocznika. Obecnie na uczelni kształci się 2100 studentów na 19 kierunkach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze