Uczelna medyczna, już nie na bazie CM UMK? Są i takie propozycje

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 11 października 2019 10:53

Poseł Michał Stasiński (PO) oraz były poseł prof. Maciej Świątkowski, w czwartek (10 października) przedstawili szczegóły planu utworzenia w Bydgoszczy uczelni medycznej. Tym razem projekt jest oparty na federacji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.

Uczelna medyczna, już nie na bazie CM UMK? Są i takie propozycje
Fot. PTWP

W ramach takiej federacji, zdaniem Świątkowskiego i Stasińskiego, można stworzyć część medyczną, kształcącą lekarzy. Obaj pomysłodawcy przedstawili także drugą wersję: stworzenie odrębnego uniwersytetu medycznego i włączenie go do federacji z UKP i UTP.

W każdej z opcji najważniejsze jest jedno - rezygnacja z budowy UM na bazie bydgoskiej bazy Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która wymagałaby zgody senatu toruńskiej uczelni - pisze Gazeta Wyborcza.

"Za moją niezłomną postawę ws. Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy zostałem pozbawiony pracy przez rektora UMK. Mimo, że byłem szefem Solidarności w Collegium Medicum i realizatorem programu unijnego, zwolniono mnie dwa lata przed emeryturą"- mówił okrągły rok temu, także w Gazecie Wyborczej, prof. Świątkowski.

Teraz ma nowy plan. Zaznacza, że w dziedzinach podstawowych dla medycyny: biologii, chemii, są możliwości pewnego rozbudowania katedr na UTP i UKW. Dodaje, że w Toruniu "budowany jest szpital za miliard złotych", który jest przygotowywany jako baza kliniczna dla Collegium Medicum. Wierzy w to, że UMK może się zgodzić na przekazania szpitala uniwersyteckiego im. Jurasza na potrzeby bydgoskiej uczelni.

Przypomnijmy, że zdaniem prorektora UMK ds. badań naukowych prof. Jacka Kubicy, pomysł utworzenia w Bydgoszczy uniwersytetu medycznego w miejsce Collegium Medicum UMK, jest działaniem przeciwko temu miastu. - Temat wraca co kilka lat przy wyborach i jest czysto polityczny - mówił w listopadzie 2018 r. wypowiadając się dla Polskiej Agencji Prasowej.

Czytaj też: Walka o powrót samodzielnej uczelni medycznej do Bydgoszczy. Projekt obywatelski utrącony

20 listopada 2018 r. sejmowe komisje negatywnie zaopiniowały obywatelski projekt o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, do projektu negatywnie odniosła się także Rada Ministrów.

Czytaj też: Prorektor UMK: utworzenie uniwersytetu medycznego w Bydgoszczy to zły pomysł

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum