USA: banki komórek macierzystych z krwi pępowinowej oszukują rodziców?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2010 11:28

Irving Weissman z Uniwersytetu Stanforda przekonuje, że banki komórek macierzystych z krwi to fikcja.

Na całym świecie powstała duża liczba klinik, które oferują przechowywanie krwi pępowinowej, aby w razie potrzeby można było użyć jej do leczenia  chorób, które pojawią się w późniejszym wieku. Na przykład w Tajlandii rodzice nowo narodzonych dzieci nie wahają się zapłacić 3600 dolarów za zdeponowanie krwi pępowinowej swojego potomstwa.

Irving Weissman, dyrektor Instytutu Biologii Komórek Macierzystych i Medycyny Regeneracyjnej na Uniwersytecie Stanforda w Kaliforni, uważa jednak, że rodzice pełni wiary są nabijani w butelkę przez „bankierów”.

– Pępowina zawiera krew pępowinową, w której komórki macierzyste mają zdolności krwiotwórcze w bardzo wczesnym okresie rozwoju dziecka – powiedział Weissman podczas konferencji prasowej podsumowującej doroczne spotkanie American Association for the Advancement of Science (AAAS).

Naukowiec dodał, że krew pępowinowa może zawierać także komórki mezenchymy (tkanki łącznej zarodkowej), które mają bardzo ograniczoną możliwość zabliźniania ran, odbudowy kości czy komórek tłuszczowych. Nie odtworzą jednak, jak przekonuje, uszkodzonego mózgu, nie wytworzą krwi, serca ani mięśni szkieletowych.

Według Weissmana przedsiębiorcy, którzy otwierają banki „komórek macierzystych”, korzystają ze słabego poziomu uregulowań prawnych w wielu krajach.

– Działają bez przeszkód, podejmując leczenie na koszt pacjenta i narażając go na wydatki w granicach 50-150 tys. dolarów bez szans na skuteczną terapię. Wyciągają pieniądze od rodzin, które ich bardzo potrzebują na walkę z nieuleczalną chorobą – mówił Wiessman.

W kwietniu International Stem Cell Society wyda raport na temat niesprawdzonych terapii komórkami macierzystymi, m.in. takimi jak banki krwi pępowinowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum