UM w Łodzi: wykłady przez internet dla lekarzy i farmaceutów

Autor: Gazeta Wyborcza/ Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2009 10:45

Uniwersytet Medyczny w Łodzi przygotowuje wykłady przez internet dla lekarzy i farmaceutów, a niedługo studenci tej uczelni będą zaliczać niektóre przedmioty przed komputerem.

Aby skorzystać z takiej formy kształcenia wystarczy mieć komputer z dostępem do internetu i dostać specjalny kod dostępu. Na stronie www.e-umed.lodz.pl już wkrótce będzie dostępna cała seria wykładów. Na początek z farmakologii.

Żeby dostać certyfikat potwierdzający zaliczenie kursu, trzeba zdać miniegzamin, o którego terminie zdecyduje sam słuchacz. - Jeśli uzna, że opanował materiał, będzie mógł przejść do testu - mówi prof. Elżbieta Mikiciuk-Olasik, kierownik Katedry Chemii Farmaceutycznej i Biochemii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Program komputerowy dobierze mu losowo zestaw pytań. Zaraz po ich rozwiązaniu, będzie wynik. Ci, którzy zaliczą, będą mogli wydrukować sobie certyfikat. Za naukę nie trzeba będzie płacić.

Pierwsze wykłady on-line powinny rozpocząć się po wakacjach. Na razie Uniwersytet Medyczny organizuje internetową platformę edukacyjną. Uczelnia dostała na nią 850 tys. zł z unijnego programu "Kapitał Ludzki" i organizuje obecnie przetargi m.in.  na sprzęt komputerowy i wykłady. Do końca roku chce ich nagrać 20, ale w planach ma 100.

To nie koniec planów łódzkiego Uniwersytetu Medycznego. Na razie e-learnig jest jeszcze traktowany jako eksperyment. Jeśli się powiedzie, uczelnia może wykorzystać tę formę kształcenia nawet na dziennych studiach, co pozwoliłoby na obniżenie wydatków na wynagrodzenia dla nauczycieli.

Chodzi, oczywiście, o przedmioty teoretyczne, których z powodzeniem można nauczać na odległość. Ćwiczenia czy zajęcia przy pacjentach w klinikach, jak zapewnia prof. Mikiciuk-Olasik, muszą być prowadzone jak dotychczas.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum