UKSW: studia na kierunku pielęgniarskim ruszają w lutym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2019 15:00

Studia na kierunku pielęgniarskim na UKSW ruszą w lutym 2019 r., na kierunku lekarskim - prawdopodobnie w październiku - poinformował w poniedziałek (11 lutego) rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński.

UKSW: studia na kierunku pielęgniarskim ruszają w lutym
Fot. archiwum

Ks. prof. Dziekoński spotkał się z dziennikarzami w poniedziałek w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Jak zaznaczył, utworzenie wydziału medycznego na UKSW to odpowiedź na potrzeby społeczne oraz realizacja misji UKSW. - Myśl o powstaniu wydziału medycznego zrodziła się podczas przyjmowania przez Jana Pawła II doktoratu honoris causa naszego uniwersytetu - wyjaśnił.

Rektor UKSW poinformował, że wydział został powołany kilka miesięcy temu, a obecnie na UKSW uruchomiony został kierunek pielęgniarski. Studia na tym kierunku są bezpłatne i ruszają w lutym. - Kształcimy w językach polskim i angielskim - zaznaczył. Dodał, że na nowo otwarty kierunek pielęgniarski - na którym jest w sumie 60 miejsc - zgłosiło się ok. 250 osób z różnych krajów świata. Szczególnie dużo - ok. 150 osób - deklaruje chęć studiowania w języku angielskim. - Liczymy na to, że część z tych osób zostanie w Polsce i będzie pracować w polskich szpitalach - mówił. Ks. Dziekoński poinformował, że następnym krokiem będzie uruchomienie studiów płatnych na kierunku pielęgniarskim. - Widzimy, że zapotrzebowanie jest bardzo duże - ocenił.

Ks. Dziekoński zaznaczył, że celem uczelni jest również uruchomienie kierunku lekarskiego w październiku 2019 r. - Studia medyczne są trudne, wymagają odpowiedniej bazy, którą już na szczęście mamy - poinformował. Wyjaśnił, że UKSW dysponuje bogatym zapleczem oraz wykwalifikowana kadrą. - Jest to kadra ludzi młodych, ale ze stopniami naukowymi i odpowiednim dorobkiem naukowym oraz międzynarodowym doświadczeniem. To dobrze rokuje, jeśli chodzi o funkcjonowanie kierunku w przyszłości - podkreślił rektor UKSW.

Zapytany o opóźnienia w uruchomieniu kierunku lekarskiego odpowiedział, że "kierunek wciąż jest w procedowaniu". - Uruchomienie kierunku wymaga złożenia dokumentacji. W studiach humanistycznych jest to łatwiejsze, ponieważ mniejsze są wymogi, jeśli chodzi o opis bazy. Jeśli chodzi o medycynę, te wymagania są bardzo wysokie. Merytorycznie je spełniamy, pozostają kwestie uszczegółowienia pewnych rzecz" - zapewnił. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o przypisanie laboratoriów do przedmiotu. - To pewien rodzaj kosmetyki - ocenił. Ks. Dziekoński poinformował, że uczelnia otrzymała już pozytywną opinię, jeśli chodzi o otwarcie kierunku lekarskiego od Ministerstwa Zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum