Tytułu doktora honoris causa dla prof. Abass Alavi

Autor: KLX, GUM/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2016 19:09

Prof. Abass Alavi, jeden ze światowych pionierów pozytonowej tomografii emisyjnej zostanie 13 maja br. doktorem honoris causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Tytułu Doktora Honoris Causa dla prof. Abass Alavi. Fot. Archiwum

Profesor Abass Alavi urodził się w Iranie. Studia medyczne ukończył w Teheranie w 1964 r., a w 1966 r. przeniósł się do USA. W 1971 r. podjął pracę na Uniwersytecie Pennsylwanii w Filadelfii (UPenn) na stanowiskach (kolejno): kierownika Zakładu Medycyny Nuklearnej UPenn, dyrektora Centrum Pozytonowej Tomografii Emisyjnej, Associate Director w Centrum Badań nad Starzeniem się UPenn, a od 2006 r. jest dyrektorem Department of Research Education tegoż Uniwersytetu.

Jest specjalistą chorób wewnętrznych, onkologii i hematologii, radiologii, medycyny nuklearnej i psychiatrii. W 1973 r., wspólnie z profesorami Kuhlem i Reivichem z UPenn był pomysłodawcą znakowania radioaktywnym fluorem deoksyglukozy, najważniejszego radioznacznika używanego w PET.

W sierpniu 1976 r., prof. Alavi wykonał pierwsze na świecie obrazowanie mózgu metodą PET z użyciem 18F-deoksyglukozy. Jego grupa odegrała pionierską rolę w obrazowaniu za pomocą fluorodeoksyglukozy normalnego mózgu; również otępień, padaczki, udaru mózgu, guzów mózgu i schizofrenii.

Był pionierem badań neurotransmiterów metodami radioizotopowymi. Wniósł wielki wkład w radioizotopowe badania zapaleń, chorób przewodu pokarmowego, zwapnień tętnic serca, transplantacji komórek wysp trzustkowych oraz hiperinsulinizmu.

Prof. Alavi jest najczęściej cytowanym naukowcem UPenn i jednym z najczęściej cytowanych w USA uczonych w ogóle. Powszechnie jest uznawany za najwybitniejszego z żyjących specjalistów medycyny nuklearnej na świecie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum