×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Tytuł honoris causa UJ dla ginekologa prof. Tinneberga

Autor: PAP/Rynek Zdrowia27 listopada 2017 17:15

Profesor Hans-Rudolf Tinneberg, niemiecki specjalista w dziedzinie diagnostyki ciąży, endometriozy i badań nad wpływem środowiska człowieka na prokreację, otrzymał w poniedziałek (27 listopada) tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tytuł honoris causa UJ dla ginekologa prof. Tinneberga
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowił przyznać tytuł profesorowi Tinnebergowi, szefowi Kliniki Położnictwa i Ginekologii na Uniwersytecie w Giessen (Niemcy), w szczególności za badania nad diagnostyką wczesnej ciąży, wykrycie i opracowanie metody detekcji czynnika wczesnej ciąży; opracowanie oryginalnej koncepcji powstawania endometriozy i wyjaśnienie mechanizmów implantacji komórek endometrialnych.

- To dla mnie niezwykle ważny i wielki moment. Od dawna ściśle współpracujemy z UJ i dlatego mogę powiedzieć, że ten dzisiejszy dzień, to najwyższy punkt mojej naukowej kariery - powiedział profesor Hans-Rudolf Tinneberg.

Rektor UJ prof. dr hab. Wojciech Nowak zauważył, że mimo procesu transformacji, rozpoczętego 27 lat temu, wejście polskich badaczy w środowiska naukowe Europy, wymagało odpowiednich "osób wprowadzających".

- Chcę podkreślić, że profesor Tinnenberg był jedną z tych osób. To człowiek, który w pewnym okresie swojego życia poświęcił nam bardzo dużo czasu i wykazał ogromnie dużo dobrej woli - wprowadzał krakowskich ginekologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego w XXI wiek - i za to jestem mu ogromnie wdzięczny - powiedział prof. Nowak.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w auli Collegium Maius UJ przypomniano, że jedną z zasług prof. Hansa-Rudolfa Tinneberga dla polskiej i krakowskiej ginekologii było propagowanie wspólnych osiągnięć naukowych i bardzo istotna pomoc merytoryczno - organizacyjna w stworzeniu Szkoły Endoskopii, w której kształcą się ginekolodzy i położnicy z całej Polski. Profesor szkolił pracowników Collegium Medicum UJ m.in. w technikach laparoskopowych znajdujących zastosowanie w leczeniu raka szyjki macicy i nowotworów endometrium.

- Myślę, że wszystkie rodzaje mojej aktywności i działalności są ze sobą ścisłe powiązane. Jestem głęboko przekonany, że dobrym wykładowcą i profesorem jest się wtedy, gdy wiedza jest mocno osadzona w praktycznej i teoretycznej materii danej dziedziny. W mej klinicznej i naukowej działalności na plan pierwszy wysuwają się jako szczególnie ważne - badania endoskopowe i medycyna reprodukcji. Prowadzę też intensywną działalność dydaktyczną, uzupełniona o prace na polu klinicznym. W tym momencie, z operacjami laparoskopowymi i pracami laboratoryjnymi powiązane są me badania w dziedzinie chorób związanych z endometriozą - powiedział prof. Tinnenberg.

Prof. Antoni Basta i prof. Kazimierz Pityński w laudacji podkreślili, że prof. Tinneberg jest cenionym autorem i współautorem 136 prac, opublikowanych w renomowanych czasopismach naukowych; ma na swoim koncie szczególne osiągnięcia w dziedzinie badań w dziedzinie prokreacji, endometriozy i chirurgii endoskopowej oraz diagnostyki wczesnej ciąży, a także badań nad wpływem zanieczyszczenia środowiska na układ rozrodczy.

- Kryteria przyznawania tytułów doktora honoris causa na UJ są bardzo określone. Muszą być spełnione dwa warunki - wymierny i stosowny dorobek naukowy oraz znacząca współpraca z Uniwersytetem Jagiellońskim - nie na zasadzie przyjaznych kontaktów, ale w pełni merytoryczna współpraca. W przypadku prof. Hansa Rudolfa Tinneberga, oba te kryteria zostały w pełni spełnione - podkreślił rektor UJ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze