Tydzień Mózgu 2019 rusza w poniedziałek 11 marca w wielu miastach Polski

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2019 08:31

Jak dokarmiać mózg? co otyłość ma wspólnego z mózgiem? Na te i inne pytania odpowiedzą w czasie licznych wykładów eksperci Tygodnia Mózgu 2019. Wydarzenia popularyzujące wiedzę o mózgu odbędą się od 11 do 16 marca, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Gdańsku.

Tydzień Mózgu 2019 rusza w poniedziałek 11 marca w wielu miastach Polski
Fot. Archiwum

W Warszawie Tydzień Mózgu tradycyjnie organizuje Instytut Biologii Doświadczalnej PAN im. Nenckiego oraz gospodarz Dnia Mózgu - Uniwersytet SWPS. Dzięki bezpośredniej transmisji na kanale YouTube wykładów będzie można wysłuchać z dowolnego miejsca na świecie.

Od poniedziałku 11 marca do piątku 15 marca o godz. 17.00 planowane są spotkania z naukowcami. Z kolei całodniowe warsztaty odbędą się w sobotę 16 marca. W ramach spotkań badacze proponują "Podróż do wnętrza mózgu", pokaz na żywo obrazowania EEG i BCI. 

W sobotę (16 marca) na Uniwersytecie SWPS zaproszeni przez uczelnię eksperci odpowiedzą m.in. na pytania o to, czy zaskarbiająca sobie coraz liczniejsze grono sympatyków praktyka uważności, mindfulness, faktycznie wpływa na mózg i poprawia zdrowie. Będzie też mowa o empatii, a także o ośrodkowym i obwodowym układzie nerwowym w miłosnym uniesieniu.

W toruńskim Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, w ramach spotkań naukowcy spróbują przewidzieć przyszłość ludzkości - a jednocześnie ostrzec słuchaczy przed oszustwami wróżbitów. Wyjaśnią, jak unikać błędów poznawczych i bronić się przed neurobzdurami i pseudonauką.

Studenci kognitywistyki i psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przygotowali 18 stanowisk, na których będzie można wziąć udział w szeregu aktywności dotyczących mózgu.  Naukowcy wygłoszą w aulach UMK otwarte wykłady w trakcie których będzie mowa m.in. o tym, dlaczego ukończenie maratonu jest jak poród, czyli o pamięci bólu.

W Krakowie Tygodniowi Mózgu przyświeca hasło "Neurobiologia w służbie człowieka". Tam również wykłady potrwają od 11 do 16 marca. W ich trakcie będzie mowa o tym, jak działa mózg osób niesłyszących czy ludzi z uszkodzeniem rdzenia kręgowego. Omówiony zostanie wpływ aktywności fizycznej na funkcjonowanie mózgu. Neurolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum wytłumaczą, że nie ma dla nich chorób rzadkich, ponieważ takimi właśnie zajmują się na co dzień.

W niedzielę (17 marca) wzdłuż nabrzeży Wisły (k. Wawelu) będzie pływał Statek Neurobiologiczny - inicjatywa Instytutu Farmakologii PAN w Krakowie. Na pokładzie będzie można wysłuchać wykładu, zadać pytanie, wejść w polemikę, a wszystko to w nieformalnej atmosferze rejsu po Wiśle. 

W Poznaniu przygotowano 10 wykładów i koncert na otwarcie, który odbędzie się w Ośrodku Nauki PAN. Jak podkreślają organizatorzy, poznanie funkcjonowania naszego mózgu jest największym wyzwaniem współczesnej nauki i dlatego na całym świecie prowadzone są intensywne badania. Tydzień Mózgu ma przybliżyć tę specjalistyczną wiedzę w sposób zrozumiały i ciekawy.

Z kolei "Dni Mózgu" w Trójmieście przewidziano na 15 i 16 marca. Uniwersytet Gdański mogą odwiedzić w tych dniach osoby zainteresowane współczesną psychoterapią i mechanizmami jej działania. Będzie też wykład o wpływie żywienia i suplementacji na mózg. 

W Tychach prezentacje popularnonaukowe ruszyły już 4 marca. Natomiast w niedzielę 10 marca w salach konferencyjnych Architektonicznego Biura Projektów oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez Tychy odbędą się wykłady pokazujące m.in. wpływ sztuki na mózg, mózg nastolatka i higienę psychiczną w okresie dorastania.

Wiedza o mózgu będzie popularyzowana również w innych regionach Polski. Na niektóre z imprez Światowego Tygodnia Mózgu obowiązują zapisy, a o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. Z założenia jednak udział w wykładach i pokazach jest bezpłatny i ogólnodostępny.

PAP - Nauka w Polsce

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum