Trwa rekrutacja na studia - popularne kierunki medyczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2011 11:32

W lipcu uczelnie publiczne decydują kogo przyjmą na bezpłatne studia. Najwięcej chętnych jest na medycynę, filologie obce, dziennikarstwo i budownictwo. Ewentualna rekrutacja uzupełniająca planowana jest przeważnie na wrzesień.

Trwa rekrutacja na studia - popularne kierunki medyczne

Na Uniwersytecie Jagiellońskim najwięcej osób zgłosiło się na kierunek lekarski (3,1 tys. osób na 240 miejsc), prawo (2,6 tys. kandydatów na 500 miejsc) i filologię angielską. Największa konkurencja będzie na japonistyce, gdzie na jedno miejsce przypada statystycznie 20,5 kandydata. Anglistyka jest na drugim miejscu (20 osób/miejsce).

Na Uniwersytecie Warszawskim najwięcej chętnych zarejestrowało się na prawo, zarządzanie, finanse i rachunkowość, psychologię, ekonomię i anglistykę. Sinologia (prawie 20 kandydatów na miejsce) i japonistyka (18) są najtrudniej osiągalne.

Na Politechnice Lubelskiej, podobnie jak w latach poprzednich, największym zainteresowaniem cieszy się budownictwo - 6,5 kandydata na jedno miejsce. Sześciu kandydatów ubiega się o jedno miejsce kierunku inżynieria biomedyczna, a pięciu na kierunku transport.

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim największa konkurencja jest na medycynie - 20 kandydatów na jedno z 80 miejsc. Specjalność: geodezja i szacowanie nieruchomości na kierunku geodezja i kartografia jest druga w kolejności (662 chętnych, a są 72 miejsca.).

Na Uniwersytecie Opolskim najpopularniejszymi kierunkami są prawo, psychologia, filologia angielska, dziennikarstwo, ekonomia. Uczelnia przygotowała nowe specjalności na istniejących kierunkach - m.in. biotechnologię w rolnictwie i produkcji żywności, teologię ze specjalnością diakońską, teorię argumentacji na filozofii, dziennikarstwo na politologii, oraz zarządzanie kapitałem społecznym.

Z kolei na Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy Jana Kochanowskiego w Kielcach najwięcej zgłoszeń przyjęto dotychczas na: fizjoterapię, ekonomię i administrację.

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu największą popularnością cieszy się medycyna (ok. 29 kandydatów na miejsce)i farmacja (17,5). Ponadto największym powodzeniem cieszą się: japonistyka - blisko 10 kandydatów na miejsce, anglistyka - 8,5, administracja i zarządzanie i prawo - po 6,5.

Na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu najbardziej obleganym kierunkiem jest weterynaria (1350 kandydatów na 60 miejsc). Dużym zainteresowaniem cieszą się też kierunki: dietetyka, gospodarka przestrzenna, finanse i rachunkowość oraz biotechnologia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum