Trójmiasto: będzie mniej miejsc dla studentów na uczelniach, poza GUMed

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 kwietnia 2017 11:30

Trójmiejskie uczelnie zdecydowanie ograniczają liczbę miejsc od przyszłego roku akademickiego. Na przykład Uniwersytet Gdański aż o ponad dwa tysiące, ale już w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym ubędzie jedynie pięć miejsc.

Trójmiasto: będzie mniej miejsc dla studentów na uczelniach, poza GUMed
W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na jednego nauczyciela akademickiego przypada obecnie mniej niż 6 studentów. Fot. Ano Lobb/Fickr (CC BY 2.0); zdj. ilustracyjne

Reforma nauki i szkolnictwa wyższego wicepremiera Jarosława Gowina ma wejść w życie 1 października 2018 roku, ale już od początku tego roku obowiązuje nowy sposób naliczania pieniędzy dla uczelni publicznych. Poprzedni system zachęcał do przyjmowania jak największej liczby studentów. Teraz resort "stawia na jakość, a nie na ilość".

Nowy algorytm składa się z czterech elementów. Jednym z nich jest stosunek liczby studentów do liczby nauczycieli akademickich. Jeśli uczelnie nie chcą mieć obciętej dotacji, to na jednego wykładowcę nie powinno przypadać więcej niż 13 studentów.

W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym na jednego nauczyciela akademickiego przypada obecnie mniej niż 6 studentów (5,68). W przyszłym roku na GUMed ubędzie jedynie po pięć miejsc na położnictwie (studia stacjonarne II stopnia) i pielęgniarstwie (studiach niestacjonarnych II stopnia).

Przybędzie za to 25 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia – dietetyce i pielęgniarstwie. Limity miejsc na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym nie są jeszcze znane.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum