Trójka Polaków w finałach Konkursu Prac Młodych Naukowców UE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 kwietnia 2016 11:16

Jadwiga Czyżewska, Igor Kaczmarczyk i Maciej Mańka zostali zdobywcami trzech równorzędnych pierwszych nagród w polskiej edycji 28. Konkursu Prac Młodych Naukowców UE (EUCYS). We wrześniu będą reprezentować Polskę w międzynarodowych finałach EUCYS w Brukseli.

Trójka Polaków w finałach Konkursu Prac Młodych Naukowców UE. Fot. PTWP

Wyniki konkursu ogłoszono w niedzielę (10 kwietnia) w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Organizatorem EUCYS w Polsce, z ramienia Komisji Europejskiej, jest Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci.

Laureaci pierwszych nagród otrzymali po 6 tys. złotych. Igor Kaczmarczyk (Osiniak-Piotrowo) jest autorem projektu "Amber Drug. Badanie wpływu ekstraktów z żywic kopalnych i subfosylnych oraz kwasu 1,4-butanodiowego na wybrane mikroorganizmy".

Jak wykazał, uzyskane z bursztynu substancje czynne mogłyby zwalczać chorobotwórcze bakterie w rodzaju gronkowca złocistego, nie szkodząc bakteriom jelitowym takim jak E. coli.

Z kolei Maciej Mańka (Chorzów) zaprezentował "Urządzenie do produkcji płuca-na-chipie". Jego metoda wytwarzania modelu pęcherzyka płucnego jest wielokrotnie tańsza i znacznie prostsza od dotychczasowych. Dzięki temu możliwe będzie nie tylko prowadzenie eksperymentów naukowych, ale i klinicznych testów pozwalających dobrać najlepszy sposób leczenia pacjenta z rakiem płuca.

Jury przyznało też trzy równorzędne 2. nagrody w wysokości 4 tys. zł. Zdobyli je: Anna Lewandowska z Warszawy, Damian Pikor (Warszawa) oraz Tomasz Przybyłowski z Florianowa.

Lewandowska zbadała wpływ wybranych herbat, wód mineralnych, napojów izotonicznych i energetyzujących, soków, słodzików oraz jonów strontu i selenu na powstawanie i przebieg erozji szkliwa. Jak się okazało, szczególnie szkodzą zębom "wody smakowe" oraz herbatka z hibiskusa. Jednak dodając - na przykład - do wody truskawkowej jonów strontu można ograniczyć proces erozji szkliwa. Lewandowska zdobyła dodatkowo nagrodę specjalną w wysokości 4 tys. za najlepszą pracę z biotechnologii i medycyny.

Trzy równorzędne trzecie nagrody i po 2 tys. zł zdobyli: Bartłomiej Bekier z Łodzi (opracował hydrożelowy opatrunek, który uwalnia leki i sygnalizuje zmianą koloru, kiedy należy go zmienić); Jakub Morawski z Bielska-Białej (za mapę rozmieszczenia obłoków wodoru w Drodze Mlecznej) i Krzysztof Zamarski z Krakowa (praca o ciągach komplementarnych, która może mieć zastosowanie w nowych gałęziach matematyki, a także w kryptologii).

Laureaci konkursu mają też prawo do uzyskania indeksów na wyższe uczelnie w Polsce na takich samych zasadach, jak w przypadku laureatów olimpiad przedmiotowych, ale na dowolnym kierunku studiów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum