Transplantacje: naukowcy o przeszczepianiu tkanki mózgowej od zmarłych

Autor: Zdrowie GP 24.pl/Rynek Zdrowia • • 15 września 2009 11:59

Będą możliwe przeszczepy tkanki mózgowej od zmarłych osób? Eksperymenty prowadzone w Kalifornii sugerują, że tak! Komórki nerwowe od zmarłych będą mogły pomóc żywym.

Transplantacje: naukowcy o przeszczepianiu tkanki mózgowej od zmarłych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcom udało się ożywić i rozmnożyć w probówce komórki nerwowe pobrane z mózgów zmarłych ludzi. Człowiek umrze, lecz jego neurony przydadzą się innym? Czy oznacza to, że będziemy mogli przeszczepiać w celach terapeutycznych fragmenty mózgu, aby na przykład leczyć ciężkie przypadki choroby Parkinsona? - pyta portal Zrowie GP 24.pl.

Ze wszystkich tkanek naszego organizmu tkanka mózgowa jest najbardziej wrażliwa na niedotlenienie. Jeśli zabiegi reanimacyjne nie doprowadzą do szybkiego podjęcia pracy przez układ krążenia i oddychania, tkanka mózgowa zaczyna błyskawicznie umierać z powodu braku tlenu. Nadal można próbować podtrzymywać sztucznie pracę serca i płuc, lecz jest to tylko stan wegetatywny, nie życie.

Eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Instytutu Salka w Kalifornii pokazał jednak, że choć ludzki mózg umiera, niektóre jego komórki można ponownie pobudzić do życia nawet w kilkanaście godzin po śmierci człowieka.

Lekarze pobrali ze zwłok 23 osób w wieku od 11 tygodni do 72 lat różne rodzaje komórek. Od momentu stwierdzenia zgonu upłynęło od dwóch do dwudziestu godzin. Naukowców interesowały tylko komórki macierzyste, z których w razie potrzeby powstają wyspecjalizowane neurony pełniące w mózgu rozmaite funkcje.

Im niższy był wiek dawcy, tym łatwiej było znaleźć w jego mózgu potrzebne komórki. Lekarzom udało się wyhodować z takich komórek w probówkach nowe generacje żywych neuronów. Okazuje się, że w mózgu znajdują się komórki, które mogą się rozwijać i różnicować nawet po śmierci.

- Mam nadzieję, że nasze badania pozwolą na opracowanie bezpiecznej metody przeszczepiania chorym nieuszkodzonej tkanki mózgowej pozyskanej od zmarłych - mówi Fred Gage, który stał na czele zespołu badaczy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum