Towarzystwo Miłośników Torunia mówi "nie" odłączeniu CM w Bydgoszczy od UMK

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2016 10:44

Towarzystwo Miłośników Torunia jest zdania, że bydgoskie Collegium Medicum powinno pozostać częścią Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i zbiera podpisy pod apelem o integralność uczelni.

Towarzystwo zbiera podpisy pod apelem o integralność uczelni Fot. Archiwum

W apelu, podpisanym przez prezesa Towarzystwa, prof. Krzysztofa Mikulskiego czytamy m.in.: "Pomysł podziału UMK jest wynikiem ambicji politycznych i został stworzony przez osoby nie będące członkami społeczności Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w tym Collegium Medicum. W kształcie wyrażonym w obywatelskim projekcie ustawy o utworzeniu Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy pomysł ten całkowicie pomija i lekceważy opinie tej społeczności. Jest to jawne złamanie zapisanej w Konstytucji RP zasady autonomii wyższych uczelni. Podział Uniwersytetu dokonany na podstawie tak wadliwej prawnie ustawy może być niebezpiecznym precedensem zagrażającym wszystkim polskim uczelniom" - informuje Gazeta Wyborcza.

Akcja Towarzystwa jest odpowiedzią na inicjatywę wyłączenia ze struktur toruńskiego UMK Collegium Medicum w Bydgoszczy i utworzenie na jego bazie nowego Uniwersytetu Medycznego.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum