To nie urlopy szkoleniowe pielęgniarek przyczyniają się do zapaści w ochronie zdrowia

Autor: RRX/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2019 20:37

Nowela ustawy o zawodzie pielęgniarki i położnej gwarantująca 6 dni urlopu szkoleniowego jest drogą w dobrym kierunku - wskazuje Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe, nawiązując do naszego tekstu pt. Jakie będą koszty płatnych urlopów szkoleniowych dla zawodów medycznych?

To nie urlopy szkoleniowe pielęgniarek przyczyniają się do zapaści w ochronie zdrowia
Szkolenie pielęgniarek. Fot. Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Stowarzyszenie podkreśla, że zapis zabezpieczający prawo do skorzystania z urlopu szkoleniowego przez każdą pielęgniarkę i położną da gwarancję ustawowego obowiązku kształcenia i podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Jednocześnie Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe wyraża stanowczy sprzeciw wobec utożsamiania kadrowych problemów jednostek zdrowia z zapisem o możliwości korzystania z 6 dni urlopu szkoleniowego. „Utożsamianie możliwości skorzystania przez pielęgniarki z urlopu szkoleniowego z zapaścią systemu ochrony zdrowia w Polsce jest tyleż nieetyczne, co sprzeczne z faktami”.

Od autora: Zarzut Stowarzyszenia jest bezpodstawny. W tekście nie ma tezy, że urlopy szkoleniowe doprowadzą do zapaści w ochronie zdrowia. Jedynie Business Centre Club w cytowanym przez nas stanowisku wskazał, że konsekwencje finansowe i kadrowe szkoleń poniosą pracodawcy, którzy dodatkowo muszą zmierzyć się z problemem nowych norm zatrudnienia pielęgniarek. Stąd obawy BCC, że z powodu nieobecności personelu pielęgniarskiego może dochodzić do ograniczenia dostępności do świadczeń, a nawet do czasowego zamykania gabinetów czy zmniejszenia liczby łóżek szpitalnych.

Czytaj: Jakie będą koszty płatnych urlopów szkoleniowych dla zawodów medycznych?

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum