×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

To absolwenci tej uczelni najlepiej zdali Lekarski Egzamin Końcowy. "Wierzymy, że znajdzie to przełożenie w rankingach"

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia31 marca 2023 18:00

W wiosennej edycji Lekarskiego Egzaminu Końcowego najlepiej wypadli absolwenci i studenci kierunku lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Na 305 osób, które przystąpiły do testu, nie zdały go dwie. Średni wynik wyniósł 166,76 pkt., a maksymalny 187. Drudzy byli studenci - Uczelni Łazarskiego, a trzeci - Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

To absolwenci tej uczelni najlepiej zdali Lekarski Egzamin Końcowy. "Wierzymy, że znajdzie to przełożenie w rankingach"
W wiosennej edycji LEK najlepiej wypadli absolwenci Collegium Medicum w Bydgoszczy - UMK Zdj. ilustracyjne Fot. Shutterstock
 • Lekarski Egzamin Końcowy jest przeprowadzany wśród studentów, kończących naukę na kierunku lekarskim. Ma formę testową, a jego zdanie jest konieczne, aby absolwent uzyskał dyplom
 • Do egzaminu w całym kraju przystąpiły 8 483 osoby, uzyskując średnio 161,9 punktu. Maksymalny wynik wyniósł 192, a poniżej 56 proc. poprawnych odpowiedzi miało 246 zdających
 • Najlepiej wypadli absolwenci Collegium Medicum w Bydgoszczy - Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. - Wierzymy, że to osiągnięcie naszych absolwentów znajdzie swoje przełożenie w rankingach uczelni medycznych - cieszą się przedstawiciele uczelni 

Wiosenna edycja LEK. Studenci Collegium Medicum UMK najlepsi w kraju  

Absolwenci i studenci kierunku lekarskiego Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zajęli 1. miejsce w tegorocznej wiosennej edycji Lekarskiego Egzaminu Końcowego (LEK) w ogólnym zestawieniu. Dodatkowo zajęli 1. miejsce w kategorii lekarzy zdających po raz pierwszy - pochwaliła się na swojej stronie internetowej uczelnia. 

Lekarski Egzamin Końcowy jest przeprowadzany wśród studentów, kończących naukę na kierunku lekarskim. Ma formę testową, składa się z 200 pytań, a jego zdanie jest konieczne, aby absolwent otrzymał dyplom i uzyskał pełne prawo wykonywania zawodu lekarza. 

Na 305 absolwentów i studentów CM UMK, którzy przystąpili do egzaminu, dwóch nie zdało. Średni wynik wyniósł 166,76 pkt, a maksymalny 187 pkt. Drudzy byli studenci - Uczelni Łazarskiego, a trzeci - Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. 

- Wierzymy, że to wspaniałe osiągnięcie naszych absolwentów znajdzie swoje przełożenie w rankingach uczelni medycznych i będzie ważną wskazówką dla wszystkich tych, którzy wybierają się na studia medyczne - możemy przeczytać na stronie CM UMK.

W minionej edycji rankingu "Perspektyw" kierunek lekarski prowadzony przez CM UMK uplasował się na najniższym, 12. miejscu, za Uniwersytetem Medycznym w Lublinem, Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie i Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach. Najwyżej sklasyfikowany został Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. 

Wyniki LEK są jednym z kryteriów branych pod uwagę przy tworzeniu  zestawienia, ale dodatkowym. Analizuje się także prestiż, potencjał dydaktyczny, umiędzynarodowienie, zarobki absolwentów uczelni etc. 

W tegorocznej wiosennej edycji do LEK-u przystąpiły w całym kraju 8 483 osoby, uzyskując średnio 161,9 punktu. Maksymalny wynik wyniósł 192, a poniżej 56 proc. poprawnych odpowiedzi miało 246 zdających. Poniżej zbiorcze wyniki LEK:

 1. Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera UMK - 166,76 pkt.,
 2. Uczelnia Łazarskiego - 166,17 pkt.,
 3. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - 165,95 pkt.,
 4. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu - 164,90 pkt.,
 5. Uniwersytet Medyczny w Lublinie - 164,60 pkt., 
 6. Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie - 164,44 pkt.,
 7. Warszawski Uniwersytet Medyczny - 164,28 pkt.,
 8. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach - 163,52 pkt.,
 9. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego - 163,41 pkt., 
 10. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - 163,40 pkt.,
 11. Uniwersytet Medyczny w Łodzi - 163,33 pkt.,
 12. Uniwersytet Zielonogórski - 162,97 pkt.,
 13. Uniwersytet Opolski - 162,70 pkt.,
 14. Gdański Uniwersytet Medyczny - 162,23 pkt.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

  Najnowsze