Ten zdumiewający mózg

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2016 08:41

Czy przestępstwo tkwi w mózgu? Dlaczego człowiek myśli? Jak mózg leczy złamania? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają uczestnicy spotkań zorganizowanych przez polskie instytucje naukowe z okazji Światowego Tygodnia Mózgu. Odbędzie się on między 14 a 20 marca w kilku polskich miastach.

Fot. archiwum RZ

Obchodzony w wielu krajach świata Światowy Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week) ma popularyzować wiedzę o mózgu i układzie nerwowym. W Polsce na najwięcej atrakcji w ramach „Tygodnia Mózgu” mogą liczyć mieszkańcy m.in. Trójmiasta, Lublina, Szczecina, Krakowa, Wrocławia, Warszawy czy Poznania.

Tegoroczny Tydzień Mózgu w Warszawie odbędzie się między 14 a 20 marca pod hasłem “Mózgi – mózgom”. Uczestnicy wydarzenia wysłuchają wykładów specjalistów, wezmą udział m.in. w Jarmarku Neuro-Naukowym, interaktywnej sesji naukowej "Zrób to sam: jak możesz sam pomóc swojemu mózgowi" oraz warsztatach naukowo-teatralnych “Neuro-Teatr”. Tydzień Mózgu organizują: Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego we współpracy z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Poza Tygodniem Mózgu w Warszawie odbędzie się też Dzień Mózgu, który 12 marca organizują Koło Neuronauk na Uniwersytecie SWPS oraz Fundacja Mózg. W siedzibie Uniwersytetu SWPS dr Mateusz Gola opowie o tym, czy od seksu można się uzależnić, czyli jakie są neuronalne mechanizmy nałogów; dr Rafał Czajkowski wyjaśni, jak się nie zgubić, czyli jak mózg tworzy mapy przestrzeni; prof. Piotr Durka wytłumaczy działanie interfejsów mózg-komputer i technologii asystujących.

W Krakowie między 14 a 20 marca, codziennie o godz. 17.00 będzie można wysłuchać wykładów pod wspólnym hasłem: “Najnowsze osiągnięcia w badaniach mózgu”. Tygodniowy cykl wykładów rozpocznie wystąpienie prof. Bogusławy Budziszewskiej pt. "Stres a depresja". Całość zakończy prof. Jerzy Vetulani, który wygłosi prelekcję pt. “Kiedy emocje kłócą się z rozsądkiem. Eutanazja, eugenika, poligamia”. Wykłady będą odbywały się w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum