TNS OBOP: 93 proc. kobiet uważa, że w ciąży należy unikać używek

Autor: PAP - Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2012 12:39

Spośród różnych czynników, które mogą mieć ujemny wpływ na rozwijający się płód, najczęściej wskazywane są używki (93 proc.) - wynika z badania TNS OBOP "Polka w ciąży".

Badanie pokazało, że jako bardzo istotne czynniki dla rozwijającego się płodu kobiety wskazywały też regularne wizyty u lekarza i wykonywanie kontrolnych badań (86 proc.), zachowanie higieny osobistej (85 proc.), sposób odżywiania się (78 proc.), przyjmowanie leków tylko po konsultacji z lekarzem (77 proc.), unikanie stresu (76 proc.), utrzymanie dobrego samopoczucia (65 proc.) oraz aktywność fizyczną (44 proc.).

Z kolei kobiety na pytanie, jak powinien wyglądać styl życia kobiety w ciąży, odpowiadają, że ciężarne powinny unikać stresu (66 proc.), mieć więcej ruchu (18 proc.), prowadzić spokojny tryb życia (17 proc.), dużo odpoczywać (14 proc.), spacerować (13 proc.), nie denerwować się (12 proc.), dobrze się odżywiać (12 proc.), unikać używek i przemęczania się (po 11 proc.).

Psycholog ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie dr Ewa Jarczewska-Gerc zwróciła uwagę na ciekawą zależność. - Kobiety, planując ciążę, oczekują, że w naturalny sposób zmienią swój styl życia (72 proc.), jednakże, kiedy znajdą się już w takiej sytuacji, niewiele z nich wciela te plany w życie (29 proc.).

Spośród tych kobiet, które zmieniły styl życia w ciąży, część ograniczyła wysiłek fizyczny (7 proc.), zrezygnowała lub ograniczyła pracę (6 proc.), unikała stresu (5 proc.), zmieniła sposób żywienia (3 proc.) i spędzała dużo czasu na spacerach (3 proc.).

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum