×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Szkolenie specjalizacyjne lekarzy w podmiotach leczniczych MSWiA

Autor: rcl.gov.pl/Rynek Zdrowia07 stycznia 2020 19:45

We wtorek (7 stycznia) opublikowano projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie odbywania szkolenia specjalizacyjnego przez lekarza w podmiocie leczniczym utworzonym przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Szkolenie specjalizacyjne lekarzy w podmiotach leczniczych MSWiA
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W uzasadnieniu do projektu wyjaśniono, że na mocy ustawy z 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1991, z późn. zm.) 1 maja 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która wprowadziła System Monitorowania Kształcenia Pracowników Medycznych (SMK). Jest to system teleinformatyczny, który gromadzi i przetwarza informacje na temat organizacji i przebiegu szkolenia specjalizacyjnego pracowników medycznych, w tym lekarzy i lekarzy dentystów, od momentu naboru na szkolenie specjalizacyjne do momentu składania wniosku o dopuszczenie do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego.

Najważniejszymi zmianami w systemie kształcenia lekarzy, a związanymi jednocześnie z SMK, jest dokumentowanie przebiegu szkolenia specjalizacyjnego lekarzy i lekarzy dentystów wyłącznie w postaci elektronicznej, a nie jak dotychczas w postaci papierowej, oraz wprowadzenie elektronicznej karty szkolenia specjalizacyjnego stanowiącej potwierdzenie realizacji programu specjalizacji i jej ukończenia.

Jednocześnie projekt rozporządzenia wprowadza przepis przejściowy, który stanowi, że do szkoleń specjalizacyjnych wszczętych i niezakończonych przed dniem 1 maja 2017 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.

Ponadto w związku ze zmianą nazwy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w projekcie zaktualizowano również nazwę podmiotów leczniczych MSW poprzez wskazanie, że są to podmioty lecznicze MSWiA (projektowany § 1 pkt 1).

Czytaj:rcl.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum