onet/Rynek Zdrowia | 18-09-2008 09:46

Szczepienie w ciąży chroni też noworodka

Zaszczepienie się przeciw grypie w czasie ciąży chroni też noworodka przed infekcją - wynika z najnowszych badań amerykańskich. Informację na ten temat podaje pismo "New England Journal of Medicine".

Grypa jest ostrą, zaraźliwą chorobą układu oddechowego. Powoduje ją RNA wirusów z rodziny Orthomyxoviridae. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie zapada na tę chorobę około 100 milionów ludzi, z czego umiera od 500 tysięcy do 1 miliona.

Są to pierwsze badania, które dowodzą, że inaktywowana (zawierająca tylko pewne składniki wirusa) szczepionka przeciw grypie chroni przed zachorowaniem zarówno ciężarne jak i ich nowonarodzone dzieci.

WHO dąży do tego, aby do 2010 roku objęto szczepieniami 75% osób z grup szczególnie zagrożonych grypowymi powikłaniami.

Naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health przeprowadzili badania w grupie 340 ciężarnych kobiet w Bangladeszu. Pacjentki zostały losowo wybrane do szczepień przeciwko grypie lub przeciw pneumokokom - bakteriom powodującym groźne infekcje oddechowe, zwłaszcza u dzieci.

Okazało się, że szczepienia o 63 proc. obniżyły częstość zachorowań na grypę wśród dzieci urodzonych przez matki, które zaszczepiły się w ciąży. Łącznie, odsetek zachorowań na poważne infekcje dróg oddechowych spadł wśród matek i noworodków o 36 proc. Inaktywowana szczepionka przeciw grypie nie jest dopuszczona do użycia u dzieci poniżej 6 miesiąca życia.

Z kolei donosowa szczepionka zawierającą unieszkodliwione (atenuowane) wirusy grypy nie może być stosowana w USA u dzieci młodszych niż 2 lata (w Polsce preparat ten w ogóle nie jest dopuszczony do użycia). Od 1997 r. ciężarnym Amerykankom zaleca się szczepionkę inaktywowaną. Statystyki wskazują jednak, że tylko 15 proc. z nich szczepi się co roku przeciw grypie.

Jak przypominają autorzy pracy, z powodu grypy do amerykańskich szpitali trafiają najczęściej maluchy poniżej 6 miesiąca życia. Odsetek hospitalizacji w tej grupie jest wyższy nawet niż wśród osób starszych i innych dorosłych z grup ryzyka..

Według prof. Lidii B. Brydak, kierownika Krajowego Ośrodka ds. Grypy WHO, jeśli kobieta jest w pierwszym trymestrze ciąży to zaszczepieniu jej przeciw grypie powinien decydować lekarz.

Ale, jeżeli ciężarna ma chorobę przewlekłą, która zwiększa ryzyko powikłań grypy, to należy ją zaszczepić przed nadchodzącym sezonem grypowym bez względu na zaawansowanie ciąży. Prof. Brydak uważa też, że przeciwko grypie powinny się szczepić wszystkie kobiety planujące ciążę w sezonie grypowym.