Szczecin: nowe kierunki na pomorskich uczelniach

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2009 11:34

Uczelnie z Pomorza organizują nowe kierunki studiów związanych z medycyną. Pomorska Akademia Medyczna uruchamia dietetykę i higienę dentystyczną. Natomiast na Uniwersytecie Szczecińskim można będzie studiować logopedię oraz edukacje osób niepełnosprawnych.

W ubiegłym roku poszerzenie oferty edukacyjnej PAM spotkało się z dużym zainteresowaniem. Na nowo otwarte biotechnologię medyczną i fizjoterapię było odpowiednio pięciu i sześciu kandydatów na miejsce. W tym roku uczelnia otwiera dwa kolejne kierunki.

– Dietetyk to bardzo poszukiwany zawód, szczególnie przez placówki zdrowia takie jak szpitale, sanatoria czy domy dla przewlekle chorych - mówi Gazecie Wyborczej Kinga Brandys, rzecznik PAM. – A zgodnie z wymogami Unii Europejskiej osoby pracujące jako pomoce dentystyczne muszą mieć co najmniej tytuł licencjata. Po ukończeniu kierunku higiena dentystyczna będą mogły samodzielnie pracować w gabinetach i wykonywać pewne czynności bez lekarza.

Uniwersytet Szczeciński wprowadza natomiast nowe specjalności: edukację dla osób niepełnosprawnych i logopedię oraz edukację osób niepełnosprawnych i terapię pedagogiczną na kierunku pedagogika.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny proponuje również nowy kierunek: inżynierię bezpieczeństwa na wydziale techniki morskiej. Studenci będą uczyć się oceniać i analizować ryzyko wypadków technicznych oraz minimalizować ich konsekwencje. Absolwenci znajdą pracę w służbach ratownictwa oraz jednostkach administracji państwowej odpowiedzialnych za ochronę i ratowanie życia, eliminację zagrożeń i ograniczania skutków katastrof.

Rekrutacja na PAM już trwa, pozostałe uczelnie rozpoczną nabór w czerwcu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum