Szczecin: niemal 40 mln zł dofinansowania z NCBR dla pięciu uczelni, także dla PUM

Autor: Kacper Reszczyński - PAP/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2018 15:31

Niemal 40 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju trafi do 5 szczecińskich uczelni na dostosowanie kształcenia do aktualnych potrzeb społeczno-gospodarczych. Pomorski Uniwersytet Medyczny uzyskał w konkursie grant w wysokości ponad 6 mln zł.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin Fot. Archiwum

Granty uzyskały ponadto: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny - ok. 8,8 mln zł, Akademia Sztuki prawie 2,8 mln zł, Uniwersytet Szczeciński ponad 14,5 mln zł, a Akademia Morska niemal 7 mln zł.

- Z myślą o wszystkich uczelniach w Polsce, a zwłaszcza znajdujących się daleko od głównych akademickich metropolii, takich jak Warszawa, Wrocław, czy Kraków, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pośrednictwem swojej agencji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zorganizowało konkurs na tzw. Zintegrowane Programy Rozwoju Uczelni - mówił w Szczecinie minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Przypomniał, że na pierwszą edycję konkursu przeznaczono w sumie 1 mld zł.

Szef resortu nauki zapowiedział także, że w najbliższym czasie MNiSW ogłosi kolejny konkurs, którego pula wyniesie miliard zł.

Minister przypomniał, że jego resort ustanowił już konkurs na tzw. regionalne inicjatywy doskonałości. - Na wielu uczelniach w Polsce, w tym także na uczelniach w Szczecinie są zespoły badawcze, które reprezentują światowy poziom. Te wyspy doskonałości wspierane będą ze specjalnych grantów ministerstwa po to, żeby każda z uczelni jak najmocniej rozwijała to, co jest jej największym atutem - ocenił.

Zapowiedział przy tym, że MNiSW chce w najbliższych latach wyłonić w Polsce "grupę kilku może do 10 uczelni, które będą miały status uczelni badawczych". - Będą one koncentrowały się w jeszcze większym stopniu niż do tej pory właśnie na badaniach naukowych. Bardzo mi miło poinformować, że wśród tych uczelni w Polsce, które spełniają warunki, żeby wystartować w konkursie na uczelnię badawczą jest Pomorski Uniwersytet Medyczny - dodał.

Dzięki otrzymanym środkom PUM planuje m.in. przeprowadzenie remontu infrastruktury naukowo-badawczej służącej do badań na zwierzętach laboratoryjnych.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum