Szczecin: nagroda za badania toksycznego wpływu różnych substancji na organizm

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2017 17:56

Naukowcy opracowujący m.in. metodę kosmologicznego pomiaru światła, udoskonalający technologię przetwórstwa ryb czy badający materiały ceramiczne zastosowane do budowy zbiorników przewożących gaz płynny LNG otrzymali w niedzielę Zachodniopomorskie Noble.

Szczecin: nagroda za badania toksycznego wpływu różnych substancji na organizm
Nagroda za badania toksycznego wpływu różnych substancji na organizm. Fot. Archiwum

Zachodniopomorskie Noble to najważniejsza naukowa nagroda regionu, przyznawana od 2000 r. za wdrożone patenty i za publikacje, które ukazały się w najbardziej prestiżowych pismach naukowych na świecie.

Kapituła konkursu w tym roku wybrała badaczy w siedmiu dziedzinach: nauk humanistycznych, podstawowych, technicznych, ekonomicznych, rolniczych, medycznych i nauk o morzu. Nagrody otrzymali naukowcy z czterech szczecińskich uczelni: Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii Morskiej.

Dr hab. nauk zdrowotnych Izabela Gutowska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymała Zachodniopomorskiego Nobla za próbę wyjaśnienia mechanizmów molekularnego i biochemicznego toksycznego wpływu różnych substancji na organizm. Jak dodała, jej zespół badawczy zajmuje się m.in. negatywnym wpływem ołowiu i fluoru.

- W codziennym bieganiu nauka kompletnie ginie, zupełnie o niej zapominamy, a Zachodniopomorskie Nobel są po to, aby zrobić przerywnik i by dotarło do naszej świadomości, że ten obszar istnieje, jest ważny i rokuje - powiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej prof. Jan Lubiński z kapituły konkursu.

 

Kandydatów do nagrody zgłaszają rektorzy uczelni wyższych Pomorza Zachodniego oraz członkowie Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki, którzy są organizatorami wydarzenia. Pula nagród dla laureatów wynosi 90 tys. zł. i jest ona pokrywana z budżetu miasta i województwa.

Uroczysta gala wręczenia Zachodniopomorskich Nobli odbędzie się w niedzielę (11 czerwca) o godz. 18 w Auli Akademii Sztuki w Szczecinie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum