Naukowcy opracowujący m.in. metodę kosmologicznego pomiaru światła, udoskonalający technologię przetwórstwa ryb czy badający materiały ceramiczne zastosowane do budowy zbiorników przewożących gaz płynny LNG otrzymali w niedzielę Zachodniopomorskie Noble.
Nagroda za badania toksycznego wpływu różnych substancji na organizm. Fot. Archiwum
Zachodniopomorskie Noble to najważniejsza naukowa nagroda regionu, przyznawana od 2000 r. za wdrożone patenty i za publikacje, które ukazały się w najbardziej prestiżowych pismach naukowych na świecie.
Kapituła konkursu w tym roku wybrała badaczy w siedmiu dziedzinach: nauk humanistycznych, podstawowych, technicznych, ekonomicznych, rolniczych, medycznych i nauk o morzu. Nagrody otrzymali naukowcy z czterech szczecińskich uczelni: Uniwersytetu Szczecińskiego, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademii Morskiej.
Dr hab. nauk zdrowotnych Izabela Gutowska z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymała Zachodniopomorskiego Nobla za próbę wyjaśnienia mechanizmów molekularnego i biochemicznego toksycznego wpływu różnych substancji na organizm. Jak dodała, jej zespół badawczy zajmuje się m.in. negatywnym wpływem ołowiu i fluoru.
- W codziennym bieganiu nauka kompletnie ginie, zupełnie o niej zapominamy, a Zachodniopomorskie Nobel są po to, aby zrobić przerywnik i by dotarło do naszej świadomości, że ten obszar istnieje, jest ważny i rokuje - powiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej prof. Jan Lubiński z kapituły konkursu.
Kandydatów do nagrody zgłaszają rektorzy uczelni wyższych Pomorza Zachodniego oraz członkowie Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki, którzy są organizatorami wydarzenia. Pula nagród dla laureatów wynosi 90 tys. zł. i jest ona pokrywana z budżetu miasta i województwa.
Uroczysta gala wręczenia Zachodniopomorskich Nobli odbędzie się w niedzielę (11 czerwca) o godz. 18 w Auli Akademii Sztuki w Szczecinie.