Szczecin: 7 kwietnia otwarte wykłady o tym, jak technologia wpływa na mózg

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2018 09:43

Wpływ nowoczesnych technologii na mózg będzie tematem 7. edycji szczecińskiego Dnia Mózgu. Wykłady otwarte poprowadzą m.in. neurolodzy, psychiatrzy, a także fizyk i językoznawca.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustacyjne

- Chcemy o mózgu mówić w jak najszerszym gronie słuchaczy, nie tylko specjalistów. Stąd formuła, która wymaga od wykładowców, by przygotowywali zrozumiałe wykłady - powiedział PAP jeden z organizatorów Dnia Mózgu dr Andrzej Potemkowski, neurolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Dodał, że na widowni zasiadają zwykle lekarze, studenci medycyny, ale też słuchacze uniwersytetu trzeciego wieku, a także uczniowie szkół ponadpodstawowych. Jak podkreślił organizator konferencji, w tym roku zmieniła się nieco jej tematyka.

- Poprzednie konferencje były bardziej ukierunkowane na procesy starzenia mózgu, w ubiegłym roku mówiliśmy o mózgu dziecka, a w tym roku mówimy o wpływie technologii na mózg - powiedział Potemkowski. Zaznaczył, że wynika to z kontrowersji, które pojawiły się wokół tego tematu.

- Widzimy wiele zagrożeń, szczególnie w wyniku korzystania z nowych technologii w nadmiarze przez dzieci i młodzież; widać szereg uzależnień - powiedział neurolog. Podkreślił, że choć dostrzegalne są wspierające mózg funkcje technologii, które służą robotyce, telegeriatrii czy telemedycynie, widać też zanik komunikacji międzyludzkiej.

- Widzimy to choćby u dzieci. W wielu domach telefony czy tablety powodują, że rodzice są zadowoleni, bo dzieci nie krzyczą, nie skaczą, nie nagabują dorosłych. Ale to budzi wiele obaw, szczególnie o uzależnienie od internetu, dlatego też chcemy o tym mówić - powiedział organizator.

Konferencja co roku cieszy się dużym zainteresowaniem, ale - jak zaznaczył Andrzej Potemkowski - uczestnicy nie muszą się obawiać, że zabraknie miejsc, ponieważ przygotowana będzie "rezerwowa" sala wykładowa, w której transmitowana będzie konferencja.

- Słuchacze mogą tam zapoznawać się z wystąpieniami w nieco mniej formalnej atmosferze, popijając herbatę, jedząc przekąski, czasem nawet w pozycji półleżącej, jest to alternatywa dla sali wykładowej - wyjaśnił neurolog.

Wśród zaproszonych gości są m.in. psychiatrzy, neurolodzy, neurochirurdzy, a także fizyk, prof. Włodzisław Duch. Konferencję otworzy wykład językoznawcy, prof. Jerzego Bralczyka "Technologia, innowacja, nowoczesność w języku polskim".

Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne, należy je zgłosić przez formularz na stronie internetowej dzienmozguszczecin.pl - tam też zamieszczony został program wykładów.

Międzyuczelniania Konferencja - Dzień Mózgu "Mózg pod presją współczesności - technologie - pomoc czy zagrożenie" odbędzie się 7 kwietnia w auli Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Krakowskiej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum