Symulacja pracy mózgu: naukowcy zapowiadają przełom

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 27 lipca 2009 13:38

Urządzenie symulujące pracę umysłu człowieka ma pomóc w znalezieniu nowych sposobów leczenia chorób neurologicznych.

Prof. Henry Markram, kierownik programu Blue Brain Project, który ruszył cztery lata temu twierdzi, że skonstruowanie ludzkiego mózgu nie jest niemożliwe i zapowiada, że jego zespół tego dokona.

Naukowcy korzystają z superkomputera Blue Gene – maszyny składającej się z 10 tysięcy procesorów (zwykły komputer ma zazwyczaj jeden procesor). Podstawowy cel projektu to takie zaprogramowanie komputera, by jak najdokładniej odtwarzał pracę mózgu ssaków.

Zdaniem Markrama, uzyskane dzięki badaniom dane mogą być przydatne w opracowaniu nowych terapii chorób neurologicznych. Do tej pory uczonym udało się odtworzyć zasady funkcjonowania ważnych fragmentów mózgu szczura.

Obecnie badania koncentrują się na korze nowej, która jest potrzebna ssakom, by mogły wchodzić w reakcje społeczne czy podejmować skomplikowane działania poznawcze. Naukowiec bada tę część mózgu od 15 lat. Zajęcie to porównuje do inwentaryzacji fragmentu lasu tropikalnego. Tyle że jest jeszcze trudniejsze. Nie tylko trzeba się odnaleźć w dżungli komórek nerwowych, ale poznać zasady rządzące komunikacją między nimi.

Komputer Blue Gene jest tak zaprogramowany, by symulować pracę dziesiątek tysięcy neuronów (mózg człowieka ma ich ok. 100 mld). Choć każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy, to wszystkie powielają ten sam konstrukcyjny wzorzec. Naukowcy chcą pobudzać je do działania, by obserwować ścieżki aktywności.

Zbudowanie jednak precyzyjnego symulatora mózgu nie będzie łatwe. Potrzebna jest do tego nieosiągalna dzisiaj moc obliczeniowa komputera. Naukowcy muszą też więcej wiedzieć o mózgu. Badania te są coraz bardziej zaawansowane, na przykład w dziedzinie funkcjonowania pamięci oraz emocji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum