Stypendia i dofinansowanie studiów medycznych. Nabór wniosków dopiero pod koniec roku

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia17 października 2022 18:30

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w komunikacie, że opóźnieniu uległ proces wnioskowania o wsparcie w ramach programu pn. „System zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych”. jaki jest powód

Stypendia i dofinansowanie studiów medycznych. Nabór wniosków dopiero pod koniec roku
Resort zdrowia prowadzi w tej sprawie uzgodnienia z Komisją Europejską. Fot. Shutterstosck
  • System zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych powstał w odpowiedzi na problem niedoborów kadr medycznych
  • Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że będą opóźnienia w procesie wnioskowania o wsparcie
  • Powodem są uzgodnienia z Komisją Europejską dotyczące określenia formy prawnej publikacji dokumentu

System zachęt: chętni czekają od lipca

Jeszcze w lipcu Ministerstwo Zdrowia, zgodnie z założeniami i działaniami w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, przygotowało tzw. miernik D29G: Wejście w życie „Systemu zachęt do podejmowania i  kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych”.

Już wtedy resort informował, że "publikowany dokument może ulegać modyfikacjom w toku konsultacji z Komisją Europejską". I tak się dzieje. Z najnowszego komunikatu ministerstwa wynika, że  aktualnie trwają uzgodnienia z Komisją Europejską, dotyczące określenia formy prawnej publikacji dokumentu „System zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych”, będącego podstawą udzielanego wsparcia.

Stypendia i dofinansowanie: kiedy nabory wniosków?

Bezpośrednio po zakończeniu wspomnianych uzgodnień zostaną podjęte prace legislacyjne mające na celu opracowanie stosownego aktu prawnego określającego System zachęt. W związku z tym opóźnieniu uległ proces wnioskowania o wsparcie w ramach programu. Ministerstwo Zdrowia przewiduje, że nabór wniosków o wsparcie rozpocznie się w listopadzie/grudniu 2022 roku.

Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia zamieszczone zostaną procedury postępowania oraz stosowne formularze wniosków.

- Prosimy śledzić stronę Ministerstwa Zdrowia, na której będą publikowane aktualizacje komunikatu dotyczącego wsparcia w ramach Systemu zachęt do podejmowania i kontynuowania studiów na wybranych kierunkach medycznych - zaprasza resort zdrowia.

System zachęt ma odwrócić niekorzystne trendy w zakresie liczby osób podejmujących studia na kierunkach medycznych. Poniżej dokument o systemie zachęt do pobrania.

Dodajmy, że system zachęt to m.in. stypendia i bezzwrotne dofinansowania. Według założeń stypendium może otrzymać nie więcej niż 2.000 studentów ww. kierunków (łącznie). Maksymalna miesięczna wysokość stypendium wynosi 3.000 zł. Stypendium będzie obejmowało okres 9 miesięcy roku akademickiego (od października do czerwca włącznie).


Mając na uwadze, że nie jest możliwe przyznanie stypendium na cały okres kształcenia na tych kierunkach (studia jednolite trwające od 5 do 6 lat), stypendia będą przyznawane na okres 3 lat studiów. Odbędą się 2 edycje przyznawania stypendiów – w roku 2022 stypendium otrzyma 1 tys. osób (okres przyznawania stypendium: od roku akademickiego 2022/23 do 2024/25) oraz w roku 2023 r. stypendium otrzyma kolejne 1 tys. osób (okres przyznawania stypendium: od roku akademickiego 2023/24 do 2025/26).Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum