PAP/Rynek Zdrowia | 10-10-2019 15:00

Stypendia L’Oréal-UNESCO: najwięcej zgłoszeń do konkursu było w dziedzinach nauk medycznych

Sześć badaczek pracujących w polskich instytucjach naukowych otrzymało w czwartek (10 października) stypendia L’Oréal-UNESCO. Laureatki charakteryzują się wielką pasją, pracowitością, wytrwałością w realizacji celów - powiedziała przewodnicząca jury konkursu prof. Ewa Łojkowska.

FOT. United Soybean Board/Flickr.com (CC BY 2.0) (zdjęcie ilustracyjne)

Nagrody wręczono po raz 19. Roczne stypendia przyznawane w ramach programu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki są przyznawane kobietom-naukowcom, które prowadzą badania z zakresu szeroko pojętych nauk o życiu, w trzech kategoriach: habilitacyjnej, doktoranckiej oraz magisterskiej.

Laureatkami tegorocznego stypendium w kategorii habilitacyjnej zostały: dr Ewelina Król z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Ulrike Topf z Polskiej Akademii Nauk i dr Renata Welc-Falęciak z Uniwersytetu Warszawskiego. Wysokość stypendium w tej kategorii wynosi 35 tys. zł.

Dwa stypendia w kategorii doktoranckiej (po 30 tys. zł) otrzymały Paulina Majora z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Karolina Pierzynowska z Uniwersytetu Gdańskiego.

Jury przyznało również jedno stypendium w kategorii magisterskiej dla Beaty Zjawin z Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Otrzyma ona 20 tys. zł.

Przewodnicząca jury programu prof. Ewa Łojkowska zaznaczyła w czasie ceremonii rozdania stypendiów, że w tym roku o nagrody walczyło blisko 150 kobiet-naukowców - była to rekordowo duża liczba zgłoszeń. W ubiegłym roku było ich 138.

- Ta nagroda jest pierwszym etapem, potem nasze laureatki się rozwijają i obejmują coraz wyższe stanowiska - zaznaczyła prof. Łojkowska. Przewodnicząca jury mówiła, że jedna z laureatek poprzednich edycji szefuje Międzynarodowemu Instytutowi Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, inna - otrzymała grant z Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej, a dwie kolejne - prestiżowe granty Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC).

- Nasze laureatki rzeczywiście są niesamowite. Charakteryzują się wielką pasją, pracowitością, wytrwałością w realizacji celów - powiedziała. - Kandydatki pracują w najróżniejszych jednostkach, w uczelniach wyższych, jednostkach PAN-owskich, instytutach badawczych. Reprezentowały 35 instytucji naukowych- wyliczała.

Dodała, że najwięcej zgłoszeń do konkursu było w dziedzinach nauk medycznych, biologicznych, przyrodniczych i medycznych. - Mieliśmy także 18 zgłoszeń badaczek, które reprezentują nauki ścisłe - mówiła.

Badania laureatek dotyczą głównie zwiększania możliwości leczenia groźnych chorób, w tym Alzheimera, Parkinsona, zwalczania wirusa Zika, boreliozy, nowotworu nerki i zapobiegania rozprzestrzeniania się czynników je wywołujących.

Decyzję o przyznaniu nagród Dla Kobiet i Nauki podejmuje w Polsce jury pod przewodnictwem prof. Ewy Łojkowskiej, składające się z 15 wybitnych naukowców, reprezentujących różne dyscypliny naukowe i ośrodki badawcze.

Tegoroczne stypendystki polskiej edycji konkursu dołączyły do grona blisko 3100 badaczek wyróżnionych do tej pory na całym świecie w ramach programu For Women in Science. Podczas 19 lat realizacji programu w Polsce wyróżniono do tej pory 99 wybitnych badaczek.

Program L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki prowadzony jest w Polsce od 2000 r. Wspierają go partnerzy: Polski Komitet ds. UNESCO, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polska Akademii Nauk. 

Szymon Zdziebłowski