Studiowali medycynę poza UE - chcą zniesienia egzaminu nostryfikacyjnego

Autor: dziennik.pl/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2018 09:00

Ministerstwo Zdrowia rozważa wprowadzenie zmian w egzaminach nostryfikacyjnych, aby były one łatwiejsze dla lekarzy studiujących medycynę poza UE. Trwają także prace nad przepisami, które pozwolą lekarzom spoza Unii przyznawać ograniczone prawo do wykonywania zawodu, m.in. pracy w konkretnym szpitalu, pod nadzorem polskiego specjalisty.

W ocenie młodych lekarzy, którzy studiowali poza UE, egzamin nostryfikacyjny jest zbyt trudny Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Większość lekarzy, którzy ukończyli studia poza UE, zdaje egzamin nostryfikacyjny za drugim, trzecim podejściem. Najczęściej przyjeżdżają absolwenci z Ukrainy, Białorusi, Rosji oraz Kazachstanu. Dla wielu jednak egzamin nostryfikacyjny jest barierą nie do przejścia. Ten egzamin to także przeszkoda dla Polaków, którzy zdecydowali się na studia za granicą, gdy nie udało im się dostać na medycynę w Polsce. - informuje dziennik.pl

W br. grupa młodych lekarzy, którzy kształcili się poza granicami UE, zwróciła się do MZ o zmiany.  Ich zdaniem egzamin nostryfikacyjny jest bardzo trudny, wymaganiami dorównujący specjalizacyjnym. Do tego skonstruowany jest tak, by uniemożliwić uzyskanie pozytywnego rezultatu.  Dlatego proponują zniesienie egzaminu nostryfikacyjnego, ale pozostawienie wymogu stażu i podejścia do ostatecznego egzaminu lekarskiego (LEK) jako potwierdzenia wiedzy.

Prof. Irina Kowalska z UM w Białymstoku wskazuje jednak, że absolwenci uczelni zagranicznych nie najlepiej sobie radzą również na LEK-u (według Centrum Egzaminów Medycznych nie zdało 58 proc., podczas gdy odsetek porażek studentów polskich uczelni wynosi 15 proc.).

Prof. Romuald Krajewski, wiceprezes NIL zauważa, że weryfikacja wiedzy, czyli m.in. egzamin nostryfikacyjny, to wymogi Unii. A odejście od niego i pozostawienie tylko obowiązku zdawania LEK stawiałoby pod znakiem zapytania jakość kwalifikacji lekarzy.

Więcej: dziennik.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum