Studia medyczne: oblegane są także mniejsze ośrodki akademickie

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2019 15:23

Rośnie liczba chętnych na studia na kierunku lekarskim. Kandydatów jest więcej niż miejsc, i to na wszystkich uczelniach prowadzących takie studia. Z sondy przeprowadzonej przez DGP wynika, że dużym zainteresowaniem ze strony przyszłych lekarzy cieszą się mniejsze ośrodki akademickie.

Studia medyczne: oblegane są także mniejsze ośrodki akademickie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Małgorzata Gałązka-Sobotka, ekspertka ds. służby zdrowia z Uczelni Łazarskiego, wskazuje, że kandydaci patrzą, gdzie ich szanse są największe. Obserwują różnego rodzaju rankingi i analizują. A mniejsze ośrodki dają większą szansę na pozytywny wynik naboru.

Dodaje, że ważny jest również rosnący prestiż tych ośrodków - cały czas się rozwijają, podnoszą poziom nauczania oraz są ważnymi centrami badań naukowych. Liczą się też koszty utrzymania. W mniejszych miastach są one tańsze

Profesor Przemysław Jałowiecki, przewodniczący KRAUM i rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, podkreśla, że wymagania stawiane kandydatom podczas rekrutacji są znacznie niższe niż w dużych placówkach.

Na przykład warunki określone przez uczelnie medyczne, posiadające wieloletnie tradycje w nauczaniu lekarzy, są jednolite. Brane są w nich pod uwagę wyniki maturalne z co najmniej dwóch przedmiotów na poziomie rozszerzonym. Natomiast uczelnie niemedyczne, aby wypełnić przyznany im limit, znacznie obniżają kryteria przyjęć, oceniając wyniki uzyskane z przedmiotów na poziomie podstawowym.

Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali i wykładowca akademicki, zwraca uwagę na jeszcze inny aspekt: absolwenci medycyny na rynku pracy mają podobne szanse, niezależnie od tego, czy kształcili się na uczelni topowej, czy raczej średniej. Z uwagi na niedobór kadry i to, że to szkolenie jest zunifikowane, a standard jest utrzymywany, absolwenci tych najlepszych uczelni i tych mniej renomowanych uzyskują te same oferty. Bodziec rynkowy, który w innych dziedzinach sprzyja najlepszym uczelniom, w medycynie nie ma aż tak wielkiego znaczenia. W praktyce lekarskiej najważniejsze jest, aby dana uczelnia zachowała standard.

Czytaj: gaztaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum