Studia lekarskie z uwagami. Jakie zastrzeżenia miała Polska Komisja Akredytacyjna?

Autor: PW • Źródło: Rynek Zdrowia02 października 2022 15:36

W tym roku studia lekarskie rozpocznie rekordowa liczba studentów. Ministerstwo Zdrowia zapowiada otwieranie kierunków na kolejnych uczelniach, co rodzi pytania o jakość nauczania. Polska Komisja Akredytacyjna kontrolująca standardy nauczania zauważa problemy z zapewnieniem odpowiednich kadr nauczycieli akademickich w niektórych uczelniach.

Studia lekarskie z uwagami. Jakie zastrzeżenia miała Polska Komisja Akredytacyjna?
Lekarze są kształceni w 24 uczelniach w Polsce. Fot. Shutterstock
  • W 2022 r. Polska Komisja Akredytacyjna sprawdzała jakość kształcenia na kierunku lekarskim w czterech uczelniach. Opinie były pozytywne, ale z uwagami
  • W 2021 r. PKA sprawdzała jakość kształcenia na kierunkach lekarskich w dziewięciu uczelniach. Jedna uczelnia otrzymała ocenę negatywną
  • PKA ma przede wszystkim uwagi dotyczące niedostatecznej obsady kadrowej nauczycieli akademickich wykładających przedmioty nauczania
  • Ministerstwo Zdrowia wskazuje, że to kontrole PKA mają zapewnić właściwą jakość nauczania na kierunkach lekarskich

Polska Komisja Akredytacyjna wskazuje na kłopoty kadrowe uczelni

Z informacji uzyskanych przez Dziennik Gazetę Prawną wynika, że w 2022 roku Polska Komisja Akredytacyjna (PKA) sprawdzała jakość kształcenia na kierunku lekarskim w czterech uczelniach.

Uczelnie kontrolowane przez PKA to m.in. Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rzeszowski i Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Oceny uzyskane przez uczelnie były pozytywne. Z tym, że tylko w Uniwersytecie Jagiellońskim nie pojawiły się problemy kadrowe wśród wykładowców.

Po kontroli w Uniwersytecie Rzeszowskim, Komisja przedstawiła trzy uwagi dotyczące obsady zajęć. Dwie zostały wyjaśnione. Trzecia dotyczyła osób zastępujących wykładowczynię przebywającą na urlopie macierzyńskim; jeden z zastępców posiadał tytuł lekarza weterynarii.

W Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie zastrzeżenia dotyczyły zbyt małej obsady zajęć przez nauczycieli dla których uniwersytet jest podstawowym miejscem pracy.

Jedna ocena negatywna, osiem pozytywnych

W 2021 Polska Komisja Akredytacyjna sprawdzała 9 kierunków lekarskich.

Komisja negatywnie oceniła kierunek lekarski w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W pełni wymogi dotyczące zatrudnianej kadry dydaktycznej spełniły cztery uczelnie: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Uniwersytet Opolski - pisze DGP.

W przypadku pozostałych czterech uczelni ocena PKA też wypadła pozytywnie, z tym, że kontrolujący mieli uwagi co do odpowiedniej obsady zajęć określonych w wymogach standardu kształcenia na kierunku lekarskim.

Jak już pisaliśmy, od 1 października aż 24 szkoły wyższe będą kształcić przyszłych lekarzy. Za rok liczba ich znowu się powiększy. W kolejce do uruchomienia kierunku lekarskiego są cztery następne uczelnie. Łącznie w roku akademickim 2022/23 dla przyszłych studentów udostępnionych zostało ok. 10 tys. miejsc miejsc na medycynie.

Minister o krytyce. "Głos działający w interesie lobby"

Uruchamianie kierunków lekarskich na kolejnych uczelniach, bez tradycji nauczania medycyny oraz m.in. w wyższych szkołach zawodowych budzi krytykę środowiska lekarskiego.

- Traktuję głosy krytyki, które wcześniej mówiły, że jest za mało specjalistów, jako typowy korporacyjny głos, działający w interesie lobby, które nie chce większej konkurencji -  odpowiada minister zdrowia Adam Niedzielski, którego zapytaliśmy o komentarz podczas konferencji 28 września.

Jak powiedział, ministerstwo "bardzo ściśle współpracuje z rektorami podejmując decyzję o zwiększeniu naboru, a rektorzy wypowiadają się na temat swojej wydolności, infrastruktury dydaktycznej".

- Żeby otworzyć kierunek lekarski trzeba spełniać bardzo surowe i rygorystyczne warunki. One są weryfikowane przez wizytę odpowiedniej komisji i to jest regularnie sprawdzane - odpowiadał minister Niedzielski.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum