×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Studia lekarskie na UW hitem wśród tegorocznych nowości. Aż 30 osób na jedno miejsce

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, UW21 lipca 2023 13:00

30 osób rywalizowało o jedno miejsce na medycynie wykładanej na Uniwersytecie Warszawskim. Uczelnia dopiero uruchamia studia lekarskie i wszystko wskazuje, że nabór na nie cieszył się największym zainteresowaniem kandydatów spośród wszystkich tegorocznych nowych kierunków medycznych. A tych, przypomnijmy, mamy rekordowo dużo.

Studia lekarskie na UW hitem wśród tegorocznych nowości. Aż 30 osób na jedno miejsce
Uniwersytet Warszawski na pierwszy rok medycyny przyjmie 60 studentów Fot. Albert Zawada/PAP
 • Uniwersytet Warszawski (UW) podał oficjalne wyniki rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie. Najwięcej chętnych było na psychologię, a w przeliczeniu na jedno miejsce największym wzięciem cieszyła się medycyna 
 • Studia lekarskie wracają na uczelnię po 70 latach przerwy. Program studiów ma kłaść nacisk na rozwój naukowy studentów i wykorzystanie nowych technologii
 • UW będzie kształcić przyszłych lekarzy we współpracy z Wojskowym Instytutem Medycznym

UW ogłosił wyniki rekrutacji. O jedno miejsce na kierunku lekarskim starało się 30 osób  

Nawet 30 kandydatów rywalizowało o jedno miejsce na medycynie wykładanej na Uniwersytecie Warszawskim. Uczelnia dopiero uruchamia studia lekarskie. Kierunek powróci po 70 latach przerwy. Wszystko wskazuje, że cieszył się największym zainteresowaniem kandydatów spośród wszystkich nowych kierunków lekarskich. A tych, przypomnijmy, mamy w tym roku rekordowo dużo. 

O jedno miejsce na medycynie uruchamianej na Politechnice Wrocławskiej starało się 27 kandydatów, a na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Akademii Kaliskiej - po 25 osób. Z kolei Akademia Mazowiecka w Płocku "zgromadziła" po 20 chętnych na jeden indeks studiów lekarskich.

Głównym partnerem UW w zakresie realizacji aspektu klinicznego nauczania będzie Wojskowy Instytut Medyczny. Eksperci postawią na duży udział metod symulacji medycznej w realizacji zajęć oraz rozwijanie kompetencji badawczych u studentów. 

Zajęcie kliniczne poprowadzą specjaliści z Wojskowego Instytutu Medycznego

Specjaliści z Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie poprowadzą zajęcia już na I roku studiów, a na III roku - na terenie klinik Instytutu - zajęcia kliniczne. Uczelnia na pierwszy rok medycyny przyjmie 60 studentów. 

W kształceniu przyszłych lekarzy chce także położyć nacisk na nowe technologie, zarówno w zakresie nauk podstawowych, przedklinicznych, jak i klinicznych, dzięki współpracy i wykorzystaniu specjalistycznej bazy laboratoryjnej, dydaktycznej oraz wyposażenia innych swoich wydziałów.

W pierwszych latach funkcjonowania Wydział Medyczny UW będzie zlokalizowany w budynku Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, przy ul. Żwirki i Wigury 101 w Warszawie. Docelowo na jego potrzeby powstanie odrębny budynek dydaktyczny. 

Poza UW kierunek lekarski po raz pierwszy otworzą także:

 • Politechnika Wrocławska, 
 • Katolicki Uniwersytet Lubelski,
 • Akademia Kaliska,
 • Akademia Mazowiecka w Płocku,
 • Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach,
 • Akademia Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I w Poznaniu,
 • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

W tej ostatniej uczelni, która zgodę Ministerstwa Edukacji i Nauki otrzymała raptem 14 lipca, rekrutacja zakończy się dopiero 1 sierpnia. W pięć dni od jej uruchomienia kandydaci złożyli ponad 250 podań na 50 dostępnych miejsc.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum