Studentka pielęgniarstwa z Nagrodą Królowej Szwecji

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 20 marca 2019 07:31

Paulina Pergoł, studentka I roku pielęgniarstwa, została wyróżniona prestiżową nagrodą Queen Silvia Nursing Award (QSNA) za projekt "Listy do przyjaciela". Zwycięska inicjatywa zakłada systematyczną wymianę korespondencji między pensjonariuszami domów seniora a wolontariuszami.

Studentka pielęgniarstwa z Nagrodą Królowej Szwecji
Paulina Pergoł, studentka I roku pielęgniarstwa UW odebrała nagrodę Queen Silvia Nursing Award. Fot. mat. prasowe

Twórczyni zwycięskiego projektu Paulina Pergoł nagrodę odebrała w środę (19 marca) w rezydencji Ambasady Szwecji w Warszawie, podczas uroczystej gali. Laureatka III polskiej edycji Queen Silvia Nursing Award (QSNA) jest studentką studiów magisterskich pielęgniarstwa w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym

Jej nagrodzony pomysł "Listy do przyjaciela" ma na celu poprawę kondycji psychicznej pensjonariuszy domów seniora poprzez pisanie listów z ochotnikami.

- Pomysł na "Listy do przyjaciela" zrodził się z mojej obserwacji otoczenia i własnych doświadczeń - powiedziała Paulina Pergoł, cytowana w informacji prasowej przekazanej mediom przez Fundację Medicover, która jest organizatorem polskiej edycji konkursu.

Jak tłumaczyła, będąc na wolontariacie w Kolumbii miała okazję zobaczyć chłopca, który był niezwykle poruszony tradycyjnym listem, który otrzymał od rodziny. - Jego wzruszenie przypomniało mi o starszych pacjentach, którymi opiekuję się na co dzień. Dla nich również niewielkie gesty zainteresowania oraz kontakt z drugim człowiekiem są bardzo ważne. To zainspirowało mnie do stworzenia projektu skierowanego do pensjonariuszy domów seniora, którzy zwykle są osobami samotnymi, bez rodziny i przyjaciół - mówiła nagrodzona przez Królową Szwecji pielęgniarka.

- Dzięki wymianie korespondencji z wolontariuszami pensjonariusze domów seniora będą mogli podzielić się swoimi problemami, spostrzeżeniami czy wspomnieniami, dzięki czemu poczują się ważni i docenieni przez młodsze pokolenie - wyjaśnia laureatka trzeciej edycji QSNA. 

Aż 3 na 10 seniorów w Polsce doświadcza samotności oraz izolacji. Taki sam odsetek starszych osób deklaruje brak bliskich relacji międzyludzkich.

– W grupie osób w podeszłym wieku znajdują się takie osoby, które nie mają nikogo, z kim mogłyby spędzać wspólnie czas. Projekt Pauliny jest więc konkretną odpowiedzią na potrzeby społeczne seniorów i dostrzegamy w nim ogromny potencjał - powiedziała dr Ewa Kądalska, krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego, członek komisji konkursowej.

Jak przypominają organizatorzy, konkurs o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii to stypendium ustanowione przez Swedish Care International dla studentów pielęgniarstwa oraz osób będących w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej, którym zależy na rozwoju umiejętności oraz zdobywaniu doświadczenia w obszarze pielęgniarstwa geriatrycznego.

Główna nagroda obejmuje stypendium w wysokości 25 000 zł oraz staże u polskich i międzynarodowych partnerów konkursu, którzy są liderami w sektorze ochrony zdrowia. Finaliści konkursu mają również możliwość osobistego odbioru nagrody z rąk Jej Wysokości Królowej Szwecji Sylwii.

- Swedish Care International od lat wdraża dobre praktyki opieki geriatrycznej zarówno w Europie, jak i na świecie. Już po raz trzeci zaprosiliśmy polskich studentów do konkursu Queen Silvia Nursuring Award, by umożliwić im międzynarodową wymianę doświadczeń w obszarze pielęgniarstwa geriatrycznego, jak również zachęcić ich do dalszego kształcenia w tej dziedzinie - mówiła dr Karin Lind-Mörnesten CEO Swedish Care International.

Trzecia edycja konkursu została objęta patronatem honorowym Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Partnerami konkursu są m.in.: Ambasada Szwecji w Warszawie, Polskie Towarzystwo Gerontologiczne, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, Szpital Wolski, Tena, Essity, Medicover, Medicover Senior.

Organizatorem konkursu w Polsce jest Fundacja Medicover. - Pragniemy wzmocnić pozycję zawodu pielęgniarstwa, jako satysfakcjonującego zajęcia oraz atrakcyjnego kierunku rozwoju zawodowego studentów - mówi Marcin Radziwiłł, prezes Fundacji Medicover, wskazując na powody, dla których fundacja angażuje się w organizację konkursu.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum