Student ze stopniem doktora. "Pierwszą pracę badawczą napisałem w liceum"

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 24 marca 2021 16:38

Karol Steckiewicz jest trzecią osobą w Polsce i pierwszą w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, która uzyskała stopień doktora jeszcze przed ukończeniem studiów.

Student ze stopniem doktora. "Pierwszą pracę badawczą napisałem w liceum"
Steckiewicz nadal jest studentem VI roku kierunku lekarskiego Fot. GUMed
  • Młody ​badacz pełnił funkcję kierownika trzech grantów naukowych oraz jednego grantu edukacyjnego
  • Był stypendystą Ministra Zdrowia, Rektora GUMed oraz British Lung Fundation. Opublikował jako pierwszy autor pięć artykułów w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej oraz dwa rozdziały w książkach jako pierwszy autor
  • Osiemnaście razy prezentował wyniki na ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych, osiem z tych wystąpień zostało nagrodzonych

Steckiewicz nadal jest studentem VI roku kierunku lekarskiego.

Promotorem obronionej z wyróżnieniem pracy doktorskiej pt. "Wpływ modyfikacji mikrocząstek i nanocząstek na ich aktywność cytotoksyczną i właściwości przeciwbakteryjne w badaniach in vitro" jest prof. Iwona Inkielewicz-Stępniak, kierownik Katedry i Zakładu Patofizjologii Farmaceutycznej GUMed.

"Nie planowałem tego"

- Naukowcem chciałem być od zawsze, natomiast swoją pierwszą pracę badawczą napisałem w liceum. Fascynowało mnie to, jak globalny problem można przenieść do skali laboratoryjnej i szczegółowo go opisać, dlatego już od pierwszego roku studiów dążyłem do tego, żeby zacząć się realizować w tym kierunku - mówi Karol Steckiewicz. 

- Nie planowałem szybkiego zdobycia stopnia naukowego doktora, wynikało to raczej z prowadzonej przeze mnie działalności: publikowałem artykuły, zdobywałem granty, wyjeżdżałem na konferencje i staże zagraniczne - dodaje.

- Mam to szczęście, że nauka jest moim hobby. Uwielbiam spędzać czas, robiąc eksperymenty, czy czytając publikacje naukowe. Szczególnie satysfakcjonujący jest moment, kiedy doświadczalnie udaje mi się potwierdzić hipotezę czy rozwiązać problem naukowy. Trudno mi porównać to uczucie do czegokolwiek innego. Czasu wolnego nie zostaje mi wiele, dlatego staram się poświęcać go moim najbliższym - zaznacza.

- Nauka dla mnie to wspaniała przygoda, której celem jest zbliżenie się do prawdy. Pozwala mi się spełniać, ale także uczy pokory - mówi.

Student z dużym dorobkiem

Karol Steckiewicz uzyskał swój stopień naukowy dzięki znacznemu dorobkowi. Młody ​badacz pełnił funkcję kierownika trzech grantów naukowych oraz jednego grantu edukacyjnego. Był stypendystą Ministra Zdrowia, Rektora GUMed oraz British Lung Fundation. Młody naukowiec trzykrotnie otrzymał Nagrody Rektora indywidualne i zespołowe.

Opublikował jako pierwszy autor pięć artykułów w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej oraz dwa rozdziały w książkach. Osiemnaście razy prezentował wyniki na ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych, osiem z tych wystąpień zostało nagrodzonych. Odbył ponadto dwa staże zagranicznie na Uniwersytecie Cambridge w zespole prof. Stefana Marciniaka. Współorganizował sześć konferencji naukowych.

Zostanie w GUMed

Jest członkiem zarządu Studenckiego Towarzystwa Naukowego GUMed oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Był członkiem Rady Wydziału Lekarskiego oraz Kolegium Elektorów GUMed. Zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii brał aktywny udział w szeregu inicjatyw popularyzujących naukę, takich jak Medyczny Dzień Nauki czy Fun Lab Event.

- Cieszymy się, że możemy kształcić tak zdolnych studentów. Gratuluję mu tego osiągnięcia i bardzo cieszę się, że zdecydował się pozostać w naszym Uniwersytecie, gdzie będzie kontynuował swoje badania oraz pracę kliniczną - mówi prof. Radosław Owczuk, dziekan Wydziału Lekarskiego GUMed.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum