Studencki portal edukacyjny o udarze mózgu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2010 10:35

Studenci piątego roku fizjoterapii Collegium Medicum UMK postanowili uczyć ludzi przez internet szybkiego rozpoznawania objawów udaru. Założyli portal internetowy, przygotowują kampanię społeczną.

Obraz naczyń mózgu uzyskany techniką najnowocześniejszej angiografii.

Sebastian Szyper i Mariusz Baumgart z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu interesują się neurologią. Na stronie internetowej www.udarowcy.com.pl od lutego zamieszczają informacje o tym, jakie są typy i objawy udaru, kto jest zagrożony, co robić, żeby go uniknąć o tym, jak żyć po przebytym udarze.

– Chodzi o to, żeby natychmiast wzywać pogotowie, jeśli tylko zachodzi podejrzenie udaru – mówi Sebastian na łamach Gazety Wyborczej, który sam był świadkiem takiego zdarzenia, ale szybko rozpoznał objawy i wezwał karetkę.

– W Stanach Zjednoczonych o udarze się mówi, prowadzone są kampanie edukacyjne, gwiazdy sportu biorą udział w spotach telewizyjnych przybliżających tę tematykę. U nas tego brakuje. Dlatego wielu chorych z udarem trafia za późno do szpitala. Uszkodzenia mózgu są u nich już tak rozległe, że lekarze nie są w stanie im skutecznie pomóc. Zostają kalekami – tłumaczy Sebastian i dodaje, że co roku około 90 tys. Polaków ma udar..

Studenci założyli portal za własne pieniądze. Planują tak go rozbudować, żeby stał się źródłem wiedzy dla fizjoterapeutów, lekarzy, chorych i ich bliskich. Kolejnym krokiem ma być spot telewizyjny. – Chcemy w nim pokazać ludzi, którzy przeżyli udar i dzięki szybko udzielonej pomocy prowadzą teraz normalne życie – dodają studenci.

W jednym z artykułów zamieszczonych na ich stronie przeczytać można, że prowadzone w Polsce w latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku badania epidemiologiczne na temat udaru mózgu wykazały, iż zapadalność na udar mózgu jest umiarkowana, lecz śmiertelność z tego powodu duża. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest brak wiedzy na temat pierwszych objawów i zbyt późnie udzielenie pomocy lekarskiej.

Więcej: Gazeta Wyborcza

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum